Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li smo ovako zamišljali Srbiju u 21. veku?

elitemadzone.org :: MadZone :: Da li smo ovako zamišljali Srbiju u 21. veku?
(Zaključana tema (lock), by Ivan Dimkovic)
Strane: << < .. 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 148508 | Odgovora: 831 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Da li smo ovako zamišljali Srbiju u 21. veku?25.09.2011. u 13:42 - pre 153 meseci
Ne moze se izvuci korektan zakljucak laickim posmatranjem i pojednostavljenom racunicom.

Clanstvo u NATO-u je i trosak i obaveza, sa jedne strane, sa druge postoji balansiranje izmedju dve stolice i profitiranje iz situacije(na razne nacine), delimicno opravdano bombardovanjem(koje su inace vecinski zaboravili, manjina sa pretrpljenom stetom je nevazna u ovom tipu demokratije).

Okolne zemlje imaju razlicite i metode i nacine i interese pristupanju NATO paktu, i lakse je reci da Srbija nije ostvarila dovoljan intenzitet interesa.
Ako je NATO-u vazna i Srbija u clanstvu, nista lakse nego da povuku veeeliki potez dobre volje i rese tu dilemu. Ocito da ne postoji ni jaka potreba da Srbija bude clan NATO-a, sa gledista NATO saveza. NATO ima veliku bazu na KiM, ima kontrolu trgovine oruzjem, ima dokument o partnerstvu, ima jaku zelju domicilnih vojnika da ucestvuju u medjunarodnim trupama..neke vrste..

Da li Srbija da trci pred rudu i da dokazuje NATO-u da ce se ipak izroditi neki zajednicki interes...to je ono oko cega se trenutno lome koplja, da Srbija povuce prvi, mali potez, a da NATO profitira bez troska..tj ustupaka:)

Poz
 
+4

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Da li smo ovako zamišljali Srbiju u 21. veku?25.09.2011. u 14:19 - pre 153 meseci
Citat:
postoji balansiranje izmedju dve stolice i profitiranje iz situacije(na razne nacine)


jao, ajde bre brate razmisli. Mi cemo da balansiramo i da profitiramo ? Opet se pravimo najpametniji sto praxa naravno demantuje. Zaboravite vise Tita i njegovu politiku. Uostalom on je to radio jer je takav bio i dogovor velikih sila da Jugoslavija bude neutralna u ono napeto vreme. Jedino sto je on to prikazivao kao svoju genijalnu politiku cije rezultate i racune dobijamo evo vec 30 godina. Da su Rusi i Amerikanci hteli YU ne bi ni bilo ko sto je ni nema vise, kapirate ili da vam crtam ?
 
+5

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7174 Profil

icon Re: Da li smo ovako zamišljali Srbiju u 21. veku?25.09.2011. u 14:56 - pre 153 meseci
Citat:
vladd
Okolne zemlje imaju razlicite i metode i nacine i interese pristupanju NATO paktu, i lakse je reci da Srbija nije ostvarila dovoljan intenzitet interesa.


Ne vidim po cemu se Srbija uopste razlikuje od Rumunije ili Bugarske recimo - sve te zemlje su bile socijalisticke, imale su socijalisticku privredu koja je pukla, itd... SFRJ je imala dodatni sistem kroz zemlje nesvrstanih, ali to je puklo + ove druge zemlje su, sa druge strane, imale mnogo jacu trgovinu sa zemljama varsavskog pakta tako da mu opet dodje na isto - sve je to puklo ranih 90-tih.

Te zemlje su bukvalno da pljunes tu jedna pored druge, sa vrlo slicnim istorijama, ekonomijama, obicajima/kulturama itd... dakle bilo bi vrlo cudno da te zemlje imaju toliko razlicite interese pa da se ne moze primeniti ista, ili bar vrlo slicna, formula.

Zbog toga mislim da tu uopste nije problem "interesa" (osim ako se ne smatra da su ostale zemlje koje su se pridruzile NATO i EU savezima) koliko je to jednostavan politicki problem - ni jedan politicar nece sebi kopati jamu podrzavanjem izrazito nepopularnih stvari, a pristup NATO paktu jeste jedna od vrlo nepopularnih stvari u Srbiji.

Naravno, bombardovanje 99-te je na to i te kako imalo uticaja ali, hajde da se ne lazemo, ni pre bombardovanja, a ni pre samog Slobe, Srbija nije bas imala neku kriticnu masu ljudi koji su hteli da ruse socijalizam i prikljucuju se zapadnoj Evropi. Zasto je to tako, o tome se moze pricati danima i nedeljama ali to je jednostavan fakat.

Zbog tog fakta Srbija i dan danas nije u stanju da ima koherentnu politicku strategiju i ponasa se kao muva bez glave - zato sto koherentna i MOGUCA strategija nikad nije bila politicki prioritet, jer ogromna kolicina glasackog tela niti mari za to, niti bi htela da prihvati nesto sto su prihvatile ostale zemlje u regionu.

Citat:

Da li Srbija da trci pred rudu i da dokazuje NATO-u da ce se ipak izroditi neki zajednicki interes...to je ono oko cega se trenutno lome koplja, da Srbija povuce prvi, mali potez, a da NATO profitira bez troska..tj ustupaka:)


Ocigledno je da je NATO moranje ako se zeli postati clan EU kao sto je ocigledno da se ni NATO ni EU nece lomiti ako jedna zemlja poput Srbije ne zeli da "povlaci prvi potez" - prema tome, ostaje samo pitanje da li je pametno cekati da NATO i EU promene svoje misljenje (sto ce se desiti na sveti nikad).

Kao sto rekoh, ako je tacno da je isplativije za Srbiju da ostane status quo i da Srbija ostane nekakav "nezavisni kamen" okruzen EU i NATO zemljama - hej, samo napred - to je jos i najlakse, posto nije potrebno menjati strategiju (tj. imati bilo kakvu strategiju uopste)... super, zar ne.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
+1

serbolicious

Član broj: 258796
Poruke: 92
109.77.125.*



+47 Profil

icon Re: Da li smo ovako zamišljali Srbiju u 21. veku?25.09.2011. u 14:57 - pre 153 meseci
Citat:
kao i vi napolju koji crvenite zbog toga što Srbija nije u NATOu


Kao sto neko rece, ostatak Evrope pojma nema gde je Srbija, a jos manje im je bitno da li je ista clan NATO-a ili ne. Sumnjam da iko ima razlog da crveni zbog ovoga.
 
0

Count Zero

Član broj: 32400
Poruke: 203



+406 Profil

icon Re: Da li smo ovako zamišljali Srbiju u 21. veku?25.09.2011. u 15:02 - pre 153 meseci
Kol'ko vidim baš se crvenimo:
 
0

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Da li smo ovako zamišljali Srbiju u 21. veku?25.09.2011. u 15:23 - pre 153 meseci
malo oko gornje karte. Eto stvarno nisam znao da Irska nije u NATO !

Svedska i CH su imale jos i pre I sv rata neutralnost. Hitlerov zavicaj, Austrija, je bila do 55. podeljena kao i nemacka a onda se ujedinila u zamenu za vecnu vojnu neutralnost na zahtev Rusa.

Finska je ratovala 3. puta protiv SSSR, Rusi su im uzeli Kareliju za kaznu, ali su im ostavili nezavisnost. Posle je dosao cuveni Kekonen koji je 8 puta biran za predsednika i 58 puta putavao u SSSR na konsultacije pa je ubedjivao Fince da bez njega Rusi odmah upadaju u Finsku. Tako je Finska uspela da odrzi market economy u neposrednoj blizini mocnog SSSR.

Ni jedna od ovih zemalja nema delikatne i zategnute odnose sa NATO. To su sve takodje i zapadne zemlje i narodi koji nisu naklonjeni Rusima i NATO ne strahuje da bi im oni mogli dovesti Ruse ponovo u Evropu i zzato ih i ne pritiska.
 
0

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: Da li smo ovako zamišljali Srbiju u 21. veku?25.09.2011. u 15:27 - pre 153 meseci
Karta sveta da se malo bolje sagleda situacija.



http://en.wikipedia.org/wiki/NATO
Prikačeni fajlovi
 
0

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Da li smo ovako zamišljali Srbiju u 21. veku?25.09.2011. u 16:24 - pre 153 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Ne vidim po cemu se Srbija uopste razlikuje od Rumunije ili Bugarske recimo - sve te zemlje su bile socijalisticke, imale su socijalisticku privredu koja je pukla, itd... SFRJ je imala dodatni sistem kroz zemlje nesvrstanih, ali to je puklo + ove druge zemlje su, sa druge strane, imale mnogo jacu trgovinu sa zemljama varsavskog pakta tako da mu opet dodje na isto - sve je to puklo ranih 90-tih.


Da, da, svaki niz tezi nuli, i svi su isti kada su u nuli. Ne moze to tako.

SFRJ se dramaticno razlikovala od Rumunije, svojim standardom i produktivnoscu i pozicijom u svetu. Sa jedne strane. Sa druge, Srbija se ne moze porediti sa Rumunijom, u pomerenom vremenu i prostoru.
SFEJ je imala vrednu trgovinu, i vredan protok novca, a ne trgovinu zarad trgovine, imala je nemerljivo veci standard(za vegetu i najlon carape se znaju legende), bolji i slobodniji nacin zivljenja, sto je valjda bitno u zivotu i pojedinca i drzave.

I pored sankcija i kojestarija, i pored srpskih nesposobnjakovica, Rumunija nije odmakla daleko od Srbije. Imaju beneficije da budu robovi EU, i sav "konfor" koji iz toga proistice, imaju naftu i plin, ali su daleko od Norveske ili najbednije drzave EU po standardu(moze se smatrati da i Bugarska ima slicnu sudbinu).

No, to su detalji koji se ne mogu simplifikovati i zanemariti, da bi se postavljale nove jednacine.

Citat:
Ivan Dimkovic: Zbog toga mislim da tu uopste nije problem "interesa" (osim ako se ne smatra da su ostale zemlje koje su se pridruzile NATO i EU savezima) koliko je to jednostavan politicki problem - ni jedan politicar nece sebi kopati jamu podrzavanjem izrazito nepopularnih stvari, a pristup NATO paktu jeste jedna od vrlo nepopularnih stvari u Srbiji.


Popularno je ono od interesa. Kopanje jame se izbegava referendumom, a javno mnjenje se menja, ovako ili onako, najlakse ako dobije benefit

To sto smo nekakvo crveno ostrvo nema nikakve veze, jednostavno je splet interesa NATO da se siri i zemalja du budu u NATO. Svajcarska i Austrija izgleda da nemaju interes isti kao Rusija, i ne vidim ....odnosno VIDIM sta je namena mape

Jeftin primitivan nacin uticaja na mnjenje, koji moze da prodje smo u zutoj stampi, na terenu nikako...mora vise grantova, parica, standarda...

Da li se zeli predstaviti Svajcarska kao komunisticki antinatovski bedem????


Poz
 
+2

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: Da li smo ovako zamišljali Srbiju u 21. veku?25.09.2011. u 16:40 - pre 153 meseci
Poređenjem Rumunije i Srbije čovek može da uvidi gde smo

https://www.cia.gov/library/pu...;regionCode=eur&rank=48#ro

To se zove srozati se.

Citat:
Rank country GDP (purchasing power parity) Date of Information



1 European Union $ 14,820,000,000,000 2010 est.

2 United States $ 14,660,000,000,000 2010 est.

3 China $ 10,090,000,000,000 2010 est.

4 Japan $ 4,310,000,000,000 2010 est.

5 India $ 4,060,000,000,000 2010 est.

6 Germany $ 2,940,000,000,000 2010 est.

7 Russia $ 2,223,000,000,000 2010 est.

8 United Kingdom $ 2,173,000,000,000 2010 est.

9 Brazil $ 2,172,000,000,000 2010 est.

10 France $ 2,145,000,000,000 2010 est.

11 Italy $ 1,774,000,000,000 2010 est.

12 Mexico $ 1,567,000,000,000 2010 est.

13 Korea, South $ 1,459,000,000,000 2010 est.

14 Spain $ 1,369,000,000,000 2010 est.

15 Canada $ 1,330,000,000,000 2010 est.

16 Indonesia $ 1,030,000,000,000 2010 est.

17 Turkey $ 960,500,000,000 2010 est.

18 Australia $ 882,400,000,000 2010 est.

19 Taiwan $ 821,800,000,000 2010 est.

20 Iran $ 818,700,000,000 2010 est.

21 Poland $ 721,300,000,000 2010 est.

22 Netherlands $ 676,900,000,000 2010 est.

23 Saudi Arabia $ 622,000,000,000 2010 est.

24 Argentina $ 596,000,000,000 2010 est.

25 Thailand $ 586,900,000,000 2010 est.

26 South Africa $ 524,000,000,000 2010 est.

27 Egypt $ 497,800,000,000 2010 est.

28 Pakistan $ 464,900,000,000 2010 est.

29 Colombia $ 435,400,000,000 2010 est.

30 Malaysia $ 414,400,000,000 2010 est.

31 Belgium $ 394,300,000,000 2010 est.

32 Nigeria $ 377,900,000,000 2010 est.

33 Sweden $ 354,700,000,000 2010 est.

34 Philippines $ 351,400,000,000 2010 est.

35 Venezuela $ 345,200,000,000 2010 est.

36 Austria $ 332,000,000,000 2010 est.

37 Hong Kong $ 325,800,000,000 2010 est.

38 Switzerland $ 324,500,000,000 2010 est.

39 Greece $ 318,100,000,000 2010 est.

40 Ukraine $ 305,200,000,000 2010 est.

41 Singapore $ 291,900,000,000 2010 est.

42 Vietnam $ 276,600,000,000 2010 est.

43 Peru $ 275,700,000,000 2010 est.

44 Czech Republic $ 261,300,000,000 2010 est.

45 Bangladesh $ 258,600,000,000 2010 est.

46 Chile $ 257,900,000,000 2010 est.

47 Norway $ 255,300,000,000 2010 est.

48 Romania $ 254,200,000,000 2010 est.

49 Algeria $ 251,100,000,000 2010 est.

50 Portugal $ 247,000,000,000 2010 est.

51 United Arab Emirates $ 246,800,000,000 2010 est.

52 Israel $ 219,400,000,000 2010 est.

53 Denmark $ 201,700,000,000 2010 est.

54 Kazakhstan $ 196,400,000,000 2010 est.

55 Hungary $ 187,600,000,000 2010 est.

56 Finland $ 186,000,000,000 2010 est.

57 Ireland $ 172,300,000,000 2010 est.

58 Morocco $ 151,400,000,000 2010 est.

59 Qatar $ 150,600,000,000 2010 est.

60 Kuwait $ 136,500,000,000 2010 est.

61 Belarus $ 131,200,000,000 2010 est.

62 Slovakia $ 120,200,000,000 2010 est.

63 New Zealand $ 117,800,000,000 2010 est.

64 Ecuador $ 115,000,000,000 2010 est.

65 Cuba $ 114,100,000,000 2010 est.

66 Iraq $ 113,400,000,000 2010 est.

67 Syria $ 107,400,000,000 2010 est.

68 Angola $ 107,300,000,000 2010 est.

69 Sri Lanka $ 106,500,000,000 2010 est.

70 Tunisia $ 100,000,000,000 2010 est.

71 Sudan $ 100,000,000,000 2010 est.

72 Bulgaria $ 96,780,000,000 2010 est.

73 Azerbaijan $ 90,790,000,000 2010 est.

74 Libya $ 90,570,000,000 2010 est.

75 Dominican Republic $ 87,250,000,000 2010 est.

76 Ethiopia $ 86,120,000,000 2010 est.

77 Uzbekistan $ 85,850,000,000 2010 est.

78 Serbia $ 80,100,000,000 2010 est.

79 Croatia $ 78,090,000,000 2010 est.
 
0

Devanagari
Belgradesh, Srbistan

Član broj: 255755
Poruke: 52
*.alshamil.net.ae.



+702 Profil

icon Re: Da li smo ovako zamišljali Srbiju u 21. veku?25.09.2011. u 17:04 - pre 153 meseci
Citat:
vladd: SFRJ se dramaticno razlikovala od Rumunije, svojim standardom i produktivnoscu i pozicijom u svetu. Sa jedne strane. Sa druge, Srbija se ne moze porediti sa Rumunijom, u pomerenom vremenu i prostoru.
SFEJ je imala vrednu trgovinu, i vredan protok novca, a ne trgovinu zarad trgovine, imala je nemerljivo veci standard(za vegetu i najlon carape se znaju legende), bolji i slobodniji nacin zivljenja, sto je valjda bitno u zivotu i pojedinca i drzave.

I pored sankcija i kojestarija, i pored srpskih nesposobnjakovica, Rumunija nije odmakla daleko od Srbije. Imaju beneficije da budu robovi EU, i sav "konfor" koji iz toga proistice, imaju naftu i plin, ali su daleko od Norveske ili najbednije drzave EU po standardu(moze se smatrati da i Bugarska ima slicnu sudbinu).

Znaci, kada je Srbija (SFRJ) razvijenija od Rumunije onda su u pitanju superiorni srpski kvaliteti. Kada Rumunija ima visi standard od Srbije onda je to pomereno vreme i prostor (WTF?!) i robovanje EU. A i uopste i nije neki visi standard...

Genijalno. Ujedno i odgovor na pitanje zasto je zemlja ukopana tu gde je ukopana.
Nakon velike svetske katastrofe, Srbija će biti u prilici da povrati Kosovo i Metohiju
 
+1

serbolicious

Član broj: 258796
Poruke: 92
109.77.125.*



+47 Profil

icon Re: Da li smo ovako zamišljali Srbiju u 21. veku?25.09.2011. u 17:07 - pre 153 meseci
Citat:

SFRJ se dramaticno razlikovala od Rumunije, svojim standardom i produktivnoscu i pozicijom u svetu. Sa jedne strane. Sa druge, Srbija se ne moze porediti sa Rumunijom, u pomerenom vremenu i prostoru.
SFEJ je imala vrednu trgovinu, i vredan protok novca, a ne trgovinu zarad trgovine, imala je nemerljivo veci standard(za vegetu i najlon carape se znaju legende), bolji i slobodniji nacin zivljenja, sto je valjda bitno u zivotu i pojedinca i drzave.

I pored sankcija i kojestarija, i pored srpskih nesposobnjakovica, Rumunija nije odmakla daleko od Srbije.


Primeti u svom postu kako cesto koristis proslo vreme. Rumunija, Bugarska, Ceska, Madjarska nisu onakvi kako su nam roditelji opisivali (dodjes sa kutijom Marlbora i sve Cehinje skidaju gace). Cini mi se da vecina ljudi i dalje u tom svetlu posmatra nase susede (blize i dalje) - a ne vide da smo danas MI na dnu. Nema smisla da se zavaravamo.
 
+2

Tyler Durden
Tyler Durden
Beograd

Član broj: 4312
Poruke: 3379
*.adsl.verat.net.



+1365 Profil

icon Re: Da li smo ovako zamišljali Srbiju u 21. veku?25.09.2011. u 17:17 - pre 153 meseci
Citat:
SFRJ se dramaticno razlikovala od Rumunije, svojim standardom i produktivnoscu i pozicijom u svetu. Sa jedne strane. Sa druge, Srbija se ne moze porediti sa Rumunijom, u pomerenom vremenu i prostoru.
SFEJ je imala vrednu trgovinu, i vredan protok novca, a ne trgovinu zarad trgovine, imala je nemerljivo veci standard(za vegetu i najlon carape se znaju legende), bolji i slobodniji nacin zivljenja, sto je valjda bitno u zivotu i pojedinca i drzave.

I pored sankcija i kojestarija, i pored srpskih nesposobnjakovica, Rumunija nije odmakla daleko od Srbije. Imaju beneficije da budu robovi EU, i sav "konfor" koji iz toga proistice, imaju naftu i plin, ali su daleko od Norveske ili najbednije drzave EU po standardu(moze se smatrati da i Bugarska ima slicnu sudbinu).



Ovo je genijalno.
Beneath civilization's fragile crust, cold chaos churns...
 
0

Devanagari
Belgradesh, Srbistan

Član broj: 255755
Poruke: 52
*.alshamil.net.ae.



+702 Profil

icon Re: Da li smo ovako zamišljali Srbiju u 21. veku?25.09.2011. u 17:17 - pre 153 meseci
Vole ljudi da se prave blesavi pa to ti je. Ruku na srce, malo se saberu kad im skrenes paznju.

Evo nesto frisko (moj bold):
Citat:
Na izborima 1990. godine preko 70% građana Srbije glasalo je za sopstvenu propast, sa puno emocija i rešenosti. Ova brojka se ponavlja od izbora do izbora - 1992. godine na jedvite jade brojka je oko 56%, 1993. godine brojke su slične. U relativno normalnim uslovima, 1996. godine, "politika mirotvorca" dobija više glasova nego politike svih ostalih kandidata. Ali ne leži vraže, među ostalima gotovo polovinu glasova dobija kompletno strašilo. 1997. godine većinska Srbija glasa da im predsednik bude kompletan ludak, ali taj scenario je sprečen krađom glasova. Neko će reći da je bilo bojkota, da je izborni sistem bio ovakav ili onakav, da su mediji bili pod kontrolom režima, ali ono što ostaje kao činjenica jeste da naše zlo nije došlo sa strane, ono je domaći proizvod i imalo je većinsku podršku u Srbiji. I da budem iskren do kraja, naši birači su napustili idiotsku politiku tek kada im je ista počela padati na glave i kada im je postalo jasno da ima neko drugi batine osim Srbije i da ćemo iste redovno dobijati dok se ne prizovemo u pamet. Tu se i rodio problem naše tranzicije, nisu birači napustili Miloševića zbog onoga što je radio, napustili su ga što im nije ispunio obećanja.


Ko je kriv?
Nakon velike svetske katastrofe, Srbija će biti u prilici da povrati Kosovo i Metohiju
 
0

Inspektor Nagib
Zemun

Član broj: 274566
Poruke: 20
109.121.53.*



+167 Profil

icon Re: Da li smo ovako zamišljali Srbiju u 21. veku?25.09.2011. u 17:42 - pre 153 meseci
U kom je filmu u Rumuniji bolje nego u Srbiji?
Šta, imaju brži net?

http://www.google.com/publicda...im=country&hl=en&dl=en

Evo pa gledajte rast i padove gdp, a generalno ovde je sve isto njesra, Hrvatska, Bosna, Makedonija, Rumunija, Bugarska, Crna gora, sve je to dno.

Još smo i najbolji u celoj priči, ako uopšte postoji parametar kojim se iskazuje jako dublje dno, od malo dublje.

I kakav zaključak treba ja da izvučem iz one gornje tabele sa gdp, gde su rumuni bolji?
Zaključak da je u Siriji bolje, ili u nekoj od zemalja gde žene nemaju prava glasa, pravo na vozačku dozvolu i gde za satelitsku antenu seku ruku?
 
+3

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7174 Profil

icon Re: Da li smo ovako zamišljali Srbiju u 21. veku?25.09.2011. u 18:04 - pre 153 meseci
@Vladd,

Srbija je bila drasticno bolja od Rumunije u pluskvamperfektu - iliti davno proslom vremenu.

Posle nivelacije zbog pada socijalizma tj. blokova ta razlika se izbrisala.

No, to uopste nije poenta moje price - poenta moje price je da posle pada berlinskog zida i raspada varsavskog pakta, Rumunija, Bugarska, Madjarska, Slovacka, ... NISU PUNO RAZLICITE OD SRBIJE kao ekonomije pa da za jedne NATO i EU imaju smisla, a za Srbiju nekom magijom nemaju.

Jednostavno, DANAS nije Srbija nekakva posebna zemlja ni po cemu pa da moze da se prica o nekim posebnim strategijama i prohtevima (with the straight face, sto bi rekli Englezi :-)... Jedna Svajcarska je daleko posebnija zemlja od Srbije zbog fakta da drzi lovu svih svetskih diktatora, krimosa i izbegavaca poreza, pa cak ni Svajcarska ne moze da izbegne da se polako ali sigurno integrise u EU tokove (pocelo se sa obavezom drukanja EU stedisa ako ne plate porez, preko Sengen zone, a nastavice se i dalje...)

Cak i ako Svajcarska ostane neutralna do neke mere, a to je zbog njenog enormnog bogatstva sto im kupuje uticaj i mogucnost da ignorisu pritiske oko sebe. Sta to Srbija ima da moze da izigrava nekakvu nezavisnu neutralnu drzavu?

Tako je - ima onu stvar, od ovce.

E kad smo to apsolvirali vracamo se na pocetak - ako Srbija smatra da joj se vise isplati da ne bude u NATO-u (a samim tim ni u EU posto EU nikoga iz soc. zone nije pustila bez da udje u NATO) onda OK - nema o cemu tu vise da se prica, neka se drzi te strategije i nek uziva u blagodetima svoje "neutralnosti".

Meni, iskreno, i dalje nije bas jasno kako je to isplativije posto, osim Srbije, niko od ex-commie zemalja nije imao tu ideju ali, sta znam, mozda Srbi zaista imaju neku nevidjenu pamet koju ovi drugi nemaju... ako je tako, onda ne vidim cemu uopste frka.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

marko37
Nera Networks
Novi Beograd

Član broj: 6545
Poruke: 714
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+104 Profil

icon Re: Da li smo ovako zamišljali Srbiju u 21. veku?25.09.2011. u 18:06 - pre 153 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: 
Ja pojma nemam o tome, ali mi kao laiku malo cudno izgleda da su svi ostali prihvatili NATO clanstvo a Srbija ne - ili su svi ostali kreteni a Srbija nevidjeno pametna ili je nesto drugo u pitanju.

Opet, kao sto rekoh, ako cifre ukazuju na to da je tako isplativije - hej... sto prestajati raditi nesto sto je isplativije.


Pa druge zemlje imaju malo drugačiju istoriju odnosa sa NATO zemljama u odnosu na Srbiju, zar ne? Ipak su NATO zemlje još 1992. zauzele stranu protiv Srba/Srbije, a već 1994. to potkrepile sa napadima iz vazduha.
Te godine Bugarska je tek pristupila PfP-u, zahtev za članstvo je podnela '97. a postala član NATOa 2004., kad i Rumunija.

A što se isplativosti tiče, opet se izvrće ono što sam rekao. Rekao sam da dok nismo članica NATOa pare za standardizaciju još i možeš navući nekako, ali kad se postane član NATOa sve to mora da se iskešira.

Citat:
stil: 
NATO vojnici nose srpske puške


Lep članak, iz 2008. godine. Da li znaš šta se u međuvremenu desilo? Koliko je komada tih pušaka uvedeno u naoružanje VS? Kako je pro(š|p)ao ugovor sa Irakom?
 
+4

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: Da li smo ovako zamišljali Srbiju u 21. veku?25.09.2011. u 18:06 - pre 153 meseci
Ovaj pad od -30% (1990 do 1993) teško da može da se nadmaši :)

Prikačeni fajlovi
 
0

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7174 Profil

icon Re: Da li smo ovako zamišljali Srbiju u 21. veku?25.09.2011. u 18:14 - pre 153 meseci
Citat:
marko37
Pa druge zemlje imaju malo drugačiju istoriju odnosa sa NATO zemljama u odnosu na Srbiju, zar ne? Ipak su NATO zemlje još 1992. zauzele stranu protiv Srba/Srbije, a već 1994. to potkrepile sa napadima iz vazduha.
Te godine Bugarska je tek pristupila PfP-u, zahtev za članstvo je podnela '97. a postala član NATOa 2004., kad i Rumunija.


Kao sto rekoh u mom postu, naravno da do neke mere odnos NATO-a prema Srbiji ima uticaja, ali da se ne lazemo mi ovde pre te 1992-ge godine je Srbija bila prilicno daleko od ideje ujedinjenja sa EEZ i NATO.

Sticajem okolnosti, ostao mi je neki NIN od pokojnog matorog iz 1989-te... gde Dobrica Cosic i jos neki faktori trabunjaju o trenutnim desavanjima u Poljskoj i onome sto je bilo jasno da se desava... Mozes da zamislis kakva je to prica bila - slepacka, lisena bilo kakvog dodira sa realnoscu, oni tu nesto sumnjaju, ocenjuju, prde - a to je bio vox populi, to je bio dominantan stav naroda koji je zamisljao da je nesto sto nije.

Slikovito, u tom istom NIN-u obradjuju HDZ - stranku koja je vec tada imala "europske" slogane, jos su tu bile fotke nekog njihovog skupa sa sloganima u kojima se pominje "Za Europu". Nema potrebe uopste ulaziti u analizu HDZ-a i njihovog rada - poenta ovde je u tome na sta se njihov narod "pecao", a na sta se srpski narod "pecao". Za to je dovoljno procitati slogane vodecih stranaka, i tu je sve jasno. Jedni su bili "za Europu" a drugi su se 3povali da imaju JBT-a v2.0.

Tako da.... nece bas biti da smo mi bili "NATO Compatible" pre 1992... stavise, bilo smo prilicno daleko od toga.

Citat:

A što se isplativosti tiče, opet se izvrće ono što sam rekao. Rekao sam da dok nismo članica NATOa pare za standardizaciju još i možeš navući nekako, ali kad se postane član NATOa sve to mora da se iskešira.


Nista ja ne izvrcem - sumnjam da su ostale zemlje zaboravile i na taj drugi deo. Opet se tu postavlja pitanje po cemu je to Srbija posebna pa za nju ne vaze iste recunice kao za jednu Slovacku ili Rumuniju ili Bugarsku.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

a1200

Član broj: 28980
Poruke: 200
87.250.51.*



+744 Profil

icon Re: Da li smo ovako zamišljali Srbiju u 21. veku?25.09.2011. u 18:27 - pre 153 meseci
Citat:
Opet se tu postavlja pitanje po cemu je to Srbija posebna pa za nju ne vaze iste recunice kao za jednu Slovacku ili Rumuniju ili Bugarsku.

Za Srbiju ne vazi ni medjnarodno pravo, koje iste te evro-atlanske clanice tako volshebno izvrcu i ignorishu... pripisuju nekom imaginarnom specijalnom slucaju (u nedostatku boljeg PR objasnjenja), kako bi podrzale ono sto njima odgovara. Tako da me u opste ne bi iznenadilo da upravo ta "racunica", ima mnogo drugacije zahteve, uslove i krajnji rezultat, od onog sto je ponudjeno i kako se se radi sa ostalima... tj. verovatno je jos jedan "specijalni slucaj" u pitanju (a u ciju korist ide taj specijalni slucaj, to je valjda jasno).

[Ovu poruku je menjao a1200 dana 25.09.2011. u 19:41 GMT+1]
 
+5

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7174 Profil

icon Re: Da li smo ovako zamišljali Srbiju u 21. veku?25.09.2011. u 18:46 - pre 153 meseci
Opet... nije to nista specijalno, da je neka druga zemlja jacine i diplomatskog statusa Srbije krenula da se sutira sa EEZ (kasnije EU), USA i NATO-om prkoseci zacrtanim planovima, dobila bi isti tretman.

Nije to nista specijalno za Srbiju, samo se Srbija specijalno ponasala*, pa je dobila i specijalni tretman. Vidis kako niko drugi okolo nije bio lud da to radi.


--

Specijalno ponasanje = 'urciti se, a nemas sa cime. Obicno kada neko krene da se 'urci a nema ledja prodje tako sto dobije batine.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

elitemadzone.org :: MadZone :: Da li smo ovako zamišljali Srbiju u 21. veku?
(Zaključana tema (lock), by Ivan Dimkovic)
Strane: << < .. 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 148508 | Odgovora: 831 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.