Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Prvo spominjanje Srba na Balkanu

elitemadzone.org :: MadZone :: Prvo spominjanje Srba na Balkanu

Strane: << < .. 2 3 4 5 6 7 8 9

[ Pregleda: 37336 | Odgovora: 168 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

jericho1405
Programer
Istocno Sarajevo

Član broj: 178952
Poruke: 45



+683 Profil

icon Re: Prvo spominjanje Srba na Balkanu12.02.2009. u 10:22 - pre 184 meseci
Citat:
SofijaP: Informacije o svemu postoje sirom sveta, sigurno da kineska istorija moze dati mnogo podataka o tome, samo je pitanje zelimo li mi to da cujemo.

Pa hajde, daj nam "komad" kineske istorije u kojem se pominje rat sa Srbima, i u kojem se pise o ciframa reda 100 miliona stradalih ljudi jednog naroda. Pored toga, nemoguce je da ne postoji niti jedan trag tog dogadjaja koji smo mi, Srbi, zabiljezili u bilo kojem materijalnom obliku. Dakle, bili smo ucesnici tog rata, kao narod postojimo i danas, zato ne vidim ni jedan razlog ne postojanja, recimo, spomenika ili barem narodne pjesme u kojoj se velica tako jedan "veliki" dogadjaj. Bilo je mnogo drugih, znatno manjih, dogadjaja u kojima se vrte cifre od nekih par stotina, ili hiljada stradalih, pa smo, bez obzira, podizali spomenike, pjevali i pisali o njima. Elem, da se stvarno odigrao takav jedan rat sa Kinezima, kako tvrdis, vjerujem da bi danas taj dogadjaj, definitivno, postojao i u nekoj formi teksta nacionalne himne :)

Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with
experience.
 
Odgovor na temu

zaraza

Član broj: 19938
Poruke: 1139
195.178.53.*



+4 Profil

icon Re: Prvo spominjanje Srba na Balkanu12.02.2009. u 10:33 - pre 184 meseci
Citat:

Informacije o svemu postoje sirom sveta, sigurno da kineska istorija moze dati mnogo podataka o tome, samo je pitanje zelimo li mi to da cujemo.


Zelimo da cujemo vec 2 dana, a ti se glupiras.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9506
212.200.68.*



+10254 Profil

icon Re: Prvo spominjanje Srba na Balkanu12.02.2009. u 10:34 - pre 184 meseci
Citat:
MicrosoftCorporation: Imamo dakle dva scenarija.

1. Srbi su se nastanili na Balkanu, gde su vec ziveli neki drugi narodi
2. Srbi su i pre seobe Slovena ziveli na balkanu .

Koliko ja znam (gledao na televiziji) prvo su nastali Srbi, pa onda amebe, bičari i ostale jednoćelijske životinje. Onda je nastao Balkan, sa Srbima na njemu. Tek, kasnije su nastale hobotnice, a još kasnije, hobotnice u ulju.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Prvo spominjanje Srba na Balkanu12.02.2009. u 11:09 - pre 184 meseci
Ima tu istine. Ima dosta Srba koji su što se tiče razmišljanja, još uvek na nižem stadijum od amebe.
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
93.86.112.*



+558 Profil

icon Re: Prvo spominjanje Srba na Balkanu12.02.2009. u 11:11 - pre 184 meseci
Citat:
gleb: Ja bih licno voleo da znam da eto da moji preci nisu bili divljaci sa nekim ruznim tradicijama.

Znas kako se kaze, budi oprezan sa zeljama, mogu one i da ti se ostvare.

Citat:
R. Simonovic, O zivotu i obicajima Srba u Ugarskoj
(Covek iznad svega, Sombor 1978)


Pod uticajem Cvijicevih radova a mozda i po savetu samog Cvijica. Simonovic je pazljivo proucavao zivot i obicaje Srba u Ugarskoj. Marljivim izucavanjem naucno-strucne literature ali i narodnog predanja, on je dosao do dragocenih podataka o vrlo teskim zivotnim prilikama naseg naroda krajem XVIII i tokom XIX veka. U toku XVIII veka postojala su mnoga srpska naselja po Slavoniji. Seoske kuce u njima bile su sagradene od zemlje, pokrivene slamom ili trskom, obicno jednodelne, bez stakla na prozorima, bez stolova, stolica peci i kreveta. Sva celjad je zivela u jednoj odaji, najcesce okupljena oko ognjista, okruzena svinjama i zivinom. Od posuda je postojao jedan kotao, jedan noz, nekoliko drvenih kasika i cinija iz koje su svi jeli. Simonovic prenosi sledeci opis slavonskih sela i varosi iz 1777. godine, koji je ostavio carsko-kraljevski savetnik F. Taube:

"Neka niko ne dode ovamo da trazi lepe varosi i trgovista. U varosima je vecina kuca od drveta ili zemlje (naboja), a pokrivene su trskom, travom ili slamom. Jos pre trideset godina u celoj zemlji (Slavoniji) ne bese sela, nego su seljacke kuce rastrkane bile. I ako su sad sela nova, mnogo su losija od ovih u Vestfalu i Saskoj. Seljacke su kuce od zemlje, a pokrivene su slamom ili trskom, nemaju ni prozora od stakla a mesto staklenih okana razapeto je platno na prozorima. Ako gde god na prozoru ima staklo veliko kao saka, onda je u toj kuci ili bogat ili vrlo vredan gazda. Kuce izgledaju vise nalik na svinjce ... nego na stanove razumnih stvorenja. Cigani zive pod zemljom u rupama, nad kojima nacine krov od slame, a kujna im je pod vedrim nebom ..." (5, 203). Kuce granicara su jos strasnije. "Njihove kolebe nalik su na stanove americkih divljaka. U celoj kuci jedna je odaja; kuca ipak nema ni prozora, ni ogledala, ni stola, ni stolice, ni peci, ni postelje. Porodice od mnogo clanova zive u jednoj odaji, zajedno sa svinjama i zivinom ..." (5, 203).

U Irigu, Vukovaru, Iloku, Kamenici, Cerevicu i drugim sremskim naseljima kuce su bile "nepravilno sagradene", od kojih su neke poticale iz doba turske vladavine u Ugarskoj. Seoski sokaci bili su uski i krivi. Simonovic belezi da su tada mnoga sremska sela bila podzemna. U Golubincima i Simanovcima postojale su i nekakve podzemne kolibe. Srbi su odreda bili kmetovi na svetovnim i manastirskim spahilucima. Ilocki vlastelin Odeskalki bio je vlasnik celokupnog zemljiste na juznim padinama Fruske gore. Od 13 okolnih naselja, sedam je bilo podignuto na njegovom posedu (Grgurevci, Radinci, Besenovo, Jazak, Rivica, Irig i Satrinci). Pravoslavni manastiri su takode imali velike posede - prnjavore, na kojima su seljaci bili svojevrsni kmetovi: kaluderski spahiluci ili prnjavori bili su Besenovo, Neradin, Grgeteg i Krusedol; njihovo stanovnistvo predstavljalo je "manastirske podanike".

U uslovima velikog siromastva, neprosvecenosti, vrlo primitivne poljoprivredne proizvodnje i nepoznavanja mnogih biljnih kultura, vecina sremskih seljaka se veoma lose hranila. "Sremci uz rakiju jedu luk, a za vreme posta bob, grah i socivo zacinjeno uljem i sircetom..., mleka i sira retko su jeli, jer su polovinu godine strogo postili. Leti su jeli tikava i drugog zelja, voca i bostana, a zimi su svi rado jeli kupusa...". Imucni Jazacani "preko zime jedu kuvana jela i mesa goveda, ovcija i svinjska, vecinom suva i to obilato... dok sirotinja i zimi slabo kuva i dosta nevoljno zivi o kukuruzu, heljdi i proji...". Seljacima cesto ne dotraje proslogodisnje zito, pa hleb mese od novog, nedozrelog zita. Njihove zene nisu umele dobro da peku hleb ni da gotove mnoga jela. Lose zgotovljenu hranu davale su i slaboj, bolesljivoj deci, pa su ona cesto oboljevala od groznice, skrofula, bolova u crevima, vodene bolesti i atrofije, a cesto od njih i umirala. Pomor dece bio je narocito masovan za vreme dugotrajnog posta, jer je tada hrana bila najslabija. Ziveci najcesce u jednoj prostoriji, ukucani su se cesto inficirali jedni od drugih, pa su tako citave porodice i njihove kuce bile okuzene. Takve kuce drzavne komisije su morale da poruse, a deo njihove grade da spale kako bi se suzbila epidemija. Krajem XVIII veka u Irigu je poruseno i spaljeno 402, u Vukovaru 27, a u Neredinu 26 kuca. Jedna od najstrasnijih epidemija kuge, koja je pokosila mnogo srpskog naroda u Sremu, bila je 1795. godine.

Kulturne prilike medu sremskim Srbima u XVIII veku bile su zalosne. Samo su popovi i kaluderi bili pismeni i unekoliko obrazovani ljudi. U Sremskoj zupaniji bilo je malo ucitelja i nekoliko Srba nizih oficira - granicara. Medu tamosnjim Srbima nije bilo lekara, advokata i cinovnika; ta su zvanja pripadala Madarima, Nemcima i Hrvatima. I pravoslavni svestenici, medutim, vecinom su bili nekulturni ljudi, koji su od ostalog naroda odskakali utoliko sto su znali da citaju, pisu i poju molitve. Ipak popovi su imali veliki uticaj na narod, pa ih je austrijska a kasnije i austrougarska vlast cesto "pozivala u pomoc, da utisavaju narod i da ga poucavaju kako da se brani od kuge. No narod se uvek opirao i vlastima i popovima..." (5, 211). Kuga u Irigu pojavila se usred leta 1795. godine, "kad narod jos nije nista imao pripravljeno. Sirotinja bese prinudena da za vreme kuge ide u zaslugu i da moljaka imucnije, te ne bese moguce odeliti okuzene porodice od neokuzenih. Za vreme kuge u Vukovaru medu Srbima je vladala prava glad, tako da je kraljevski komesar morao za hranu da se brine, jer se sirotinja pocela buniti i vikati hleba". Kakva li je tek oskudica i nepravilnost u ishrani bila kad nastupe "nerodne godine ili kad iznenada zavlada kuga..." (5, 213).

Simonovic prenosi zapise Matije Reljkovica iz 1762. godine o lenjosti, aljkavosti i necistoci Srba u Sremu: "Zene drze svoje telo vrlo cisto no utoliko manje muski, koji se po mesec dana i duze ne presvlace, i ne samo da nose prljavo odelo i kosulje, nego obuceni u istom odelu spavaju. Komentarisuci takvo stanje iz sezdesetih godina XVIII veka, Simonovic istice da se kao lekar uverio da je i u njegovo vreme bilo mnogo primitivnih pojedinaca koji su spavali obuceni. Usled telesne i kucne necistoce bilo je medu sremskim Srbima "mnogo kuznih bolesti i mnogo krastavih i sugavih", a pominje se i jedan leprozan...". Narocito je bila rasprostranjena suga. Jazacki lekar Has zabelezio je tragican slucaj porodice Jankulic iz Jaska muz, zena i dvoje dece pomrli su 29. i 30. januara 1796. godine. Bili su sugavi, pa su se preko mere mazali zivom, a uvece se grejali pored zestoke vatre. Ubrzo potom svi su pomrli, pa se kuca ugasila. Srbi u to vreme bili su nepoverljivi prema lekarima. "U Irigu nisu hteli nikoga da puste u kucu ni da izdadu bolesne, u Neredinu nisu hteli nista da rade ni drva iz sume da nose, u Rivici nisu hteli da sede kod kuce, u Jasku su se sa oruzjem u ruci protivili lekaru i nisu dopustali da bolesnike odnose u bolnicu, u Vukovaru su se bunili protiv lekara i komesara. U mnogim mestima i pored najstrozije zabrane nosahu mrtve u crkvu i drzahu dace posle pogreba. U Irigu i Jasku imali su i puske, te ih je komesar dao pokupiti pod pretnjom smrtne kazne..." (5, 215).

Simonovic tvrdi da su u to vreme sremski Srbi bili slabi radnici i vrlo aljkavi ljudi. Toliko su bili lenji da ni drvo za ogrev nisu blagovremeno donosili iz sume, vec "svake zime naloze na vatru plot oko kuce i ogradu oko baste" (5, 212). Jos 1777. godine, po zapisima S. Taubea, bilo je "dosta slucajeva mnogozenstva " medu ovdasnjim Srbima. Bilo ga je i ranije: na crkvenom saboru u Beogradu, odrzanom 1730. godine, raspravljano je o mnogozenstvu; patrijarh srpski A. Carnojevic upozoravao je 1689. godine neka crnogorska plemena da se medusobno ne tuku i pljackaju, niti da se medusobno zene rodaci. "Nemojte uzimati sebe za zene rodakinje i svoje snahe i kume i po dvije zene drzati i za ziva muza zene ne uzimati..." (5, 211). Uz to, krajem XVIII veka Srbi u Sremu i Slavoniji nosili su "pola madarska a pola turska odela". Muskarci su najcesce nosili kozuhe i crvene kape slicne fesovima. Bili su odreda bradati a sedeli su prekrstenih nogu - kao Turci (5, 211).
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Prvo spominjanje Srba na Balkanu12.02.2009. u 11:26 - pre 184 meseci
Ko bi reko... isti narod koji je koknuo 100 miliona Kineza...

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

deedee6

Član broj: 174801
Poruke: 232
79.101.178.*



+2509 Profil

icon Re: Prvo spominjanje Srba na Balkanu12.02.2009. u 12:09 - pre 184 meseci
Citat:
R. Simonovic, O zivotu i obicajima Srba u Ugarskoj
(Covek iznad svega, Sombor 1978)

 Njihove zene nisu umele dobro da peku hleb ni da gotove mnoga jela.



Ovo je SMESNO...
 
Odgovor na temu

augustus
Novi Sad - Beograd

Član broj: 101581
Poruke: 358
*.static.sbb.rs.



+46 Profil

icon Re: Prvo spominjanje Srba na Balkanu12.02.2009. u 12:15 - pre 184 meseci
Nije smesmo uopste, stavise vrlo verovatno. Gomila danasnjih zena nije u stanju za zivota nauciti spremanje jela a kamoli u ta vremena kad nisu ni mogli od koga da nauce niti su imale koga da im kaze. Ne govori se da li su jela bila ukusna ili ne, vec da li su bila pripremljena kako treba.

Dimkovicu, ne znamo koliko smo koknuli Kineza, znamo samo da su Kinezi koknuli 100 miliona Srba (pticiji grip 100%).
"Čovek je biće koje se na sve navikava, i ja mislim da je ovo njegova najbolja definicija."
Fjodor M. Dostojevski
 
Odgovor na temu

stonex

Član broj: 25873
Poruke: 642
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+9 Profil

icon Re: Prvo spominjanje Srba na Balkanu12.02.2009. u 12:16 - pre 184 meseci
@Deedee6

Narocito ako znamo kakve se sve djakonije spremaju u Vojvodini .
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
79.101.77.*



+558 Profil

icon Re: Prvo spominjanje Srba na Balkanu12.02.2009. u 12:27 - pre 184 meseci
Ma lazu sve to komunisti, majku im imperijalisticku. I oni su isto bili deo vaskolike zavere protiv Atlantidjana.
 
Odgovor na temu

Catch 22

Član broj: 148083
Poruke: 6176
77.46.207.*



+21 Profil

icon Re: Prvo spominjanje Srba na Balkanu12.02.2009. u 12:51 - pre 184 meseci
Elem, kao rođeni Sremac (na porodičnom groblju su ostaci 8-9 kolena predaka) i veliki ljubitelj čuvenih sremskih đakonija, nažalost moram da prihvatim sve prethodno iznete istorijske tvrdnje kao tačne, jer sam se sa istima, u više različitih izdanja, već sretao. Uključiv i poražavajuću činjenicu da su koliko još u 17. veku stanovnici Srema i Slavonije živeli isključivo u zemunicama - nikakve kuće ni organizovana naselja nisu tu postojala!

Na početku teme je neko pomonjao nekakve mape i natpis "Sklaven" (koji se navodi kao argument za postojanje Slovena)... treba pogledati u bilo koji nemački rečnik šta ta reč znači na nemačkom, kao uostalom i englesku reč kojom se označavaju Sloveni...


PS
A čuvena "zlatna viljuška" mož' biti da je i postojala, ali samo jedna jedina na tom nekom dvoru, jer je narod u to vreme sigurno jeo rukama (kao i ostali Germani, Gali, Kelti...)


 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Prvo spominjanje Srba na Balkanu12.02.2009. u 12:56 - pre 184 meseci
Što ne kažeš da si Sremac, odakle? Elem, i ja se slažem sa iznetim podacima, imao sam već prilike da čujem nešto slično ili to isto.
 
Odgovor na temu

Catch 22

Član broj: 148083
Poruke: 6176
77.46.207.*



+21 Profil

icon Re: Prvo spominjanje Srba na Balkanu12.02.2009. u 13:07 - pre 184 meseci
^ Pa iz starog sremskog naselja Sirmium, nekada mnogo veceg i daleko znacajnijeg od starog srpskog naselja Singidunum.

 
Odgovor na temu

timotic
Lopare, RS

Član broj: 17945
Poruke: 32



+359 Profil

icon Re: Prvo spominjanje Srba na Balkanu12.02.2009. u 13:55 - pre 184 meseci
Polazna tačka bila je ime reke u Južnoj Africi — Oranje. Iz detinjstva se sećam, piše naš kolega, kako su u mom rodnom selu imali običaj za vodu kad poteče mutna da kažu da je kao oranje. Takvo značenje bi dobro pristajalo velikoj ravničarskoj reci kakva je Oranje — ali da li je moguće da su naši preci nekad stigli čak do Afrike. Da pogledam, rekoh sebi ima li u tom delu sveta još koje srpsko ime, pa ako ima, tu može biti nečega. I evo: u sred Afrike država Čad. Kada čovek potamni u licu, kod mene se kaže počadio. Prodirući sa severa, preko Sahare, u dubinu crne Afrike, naši preci su se tu prvi put sreli s ljudima čađava lica, Crncima, pa su i zemlju nazvali po tome. Mora da su zatim zavladali dobrim delom kontinenta kao robovlasnici i trgovci robljem. Uspomenu na to čuva ime zemlje Bijafra od srpske robovlasničke devize Bij Afra!, tj. Tuci roba Afrikanca!, kao i ime glavnog grada današnje Kenije Najrobi, jer je tu nekad bio trg na kojem su prodavani najbolji robovi.
Toj srpskoj vladavini u Africi kraj je učinilo širenje islama. Zadnje naše uporište bio je jug kontinenta, a granica je jedno vreme išla baš rekom Oranje. Na to se odnosi poznata pretnja Kraljevića Marka u narodnoj pesmi: More Turci ne gazte Oranja! Na drugoj strani, muslimani su nas potisnuli sve do istočne Indonezije. Tamo su poslednje utočište Srbi našli u planinskim predelima ostrva Timora, kako to kaže besmtrni Njegoš: Oro gnjezdo vrh Timora vije, jer slobode u ravnici nije.
Pod pritiskom inovernih zavojevača deo Srba se iselio iz svoje vekovne postojbine. Preploviviši Atlantski okean, otkrili su Ameriku. Prvi Evropljanin koji je stupio na njeno tle nije bio Kristifor Kolumbo iz Đenove, nego bokeljski moreplovac Krstivoje Krsto Golubović iz Đenovića. Po karakterističnoj uzrečici njegovih mornara bogomi, bogoti, glavni grad Kolumbije i dandananji nosi ime Bogota. U Južnoj Americi srbi su stigli sve do argentinskih pampasa o čemu svedoči samo njihovo ime, koje je nastalo asimilacijom od sampas — mesto gde se stoka pusti sama da pase, što je vrlo dobar izraz za ekstenzivno stočarenje u tim predelima.
Na severu američkog kontinenta Srbi su se širili u dva smera: severoistočnom i severozapadnom. Oni prvi su dali ime državi Nevadi, po živom pesku tamošnjih pustinja jer je na srpskom nevada ono iz čega se ne možeš izvaditi. Pridev sijer, beličast, imamo u imenu planine Sijera Nevada koja je tako nazvana zbog svojih snežnih vrhunaca. Sve uz pacifičku obalu, deo tih Srba je stigao čak do Aljaske, gde su se nastanili i živeli od ribolova, pa se zemlja prozvala Alaska, ribarska.
Potomci onih drugih Srba koji su išli na sever duž obale Atlantika kumovali su reci Potomak na kojoj danas leži prestonica SAD Vašington. Dospeli su sve do Kanade i osnovali tamo njenu današnju prestonicu Otavu čije ime na srpskom znači senokos. Jednoj njihovoj grupi sastavljenoj od Bosanaca nije se svidela kanadska klima, pa su se okrenuli na jugozapad rekavši Mani to, ba! Stoga se i dandanji deo Kanade oko jezera Vinipeg zove Manitoba. Ta bosanska grupa izbila je u središnjem delu kontinenta na reku Misuri, pa su hteli da je pređu i produže dalje na zapad. ali su se na desnoj obali već bili naselili Srbi od onog pacifičnog ogranka i nisu im dali da preveslaju na jihovu stranu. Stoga Bosanci prozovu negostoljubivu zemlju preko reke Nebratska — Nebraska, a sami ostanu na levoj obali Misurija i podignu tu mnoge vodenice, po kojima se taj predeo prozvao Omaha, jer se srpski omaha, omaja kaže za vodu koja prska sa vodeničnog točka.

 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Prvo spominjanje Srba na Balkanu12.02.2009. u 14:12 - pre 184 meseci
Citat:
Catch 22: ^ Pa iz starog sremskog naselja Sirmium, nekada mnogo veceg i daleko znacajnijeg od starog srpskog naselja Singidunum.


I večitog rivala Rume.
 
Odgovor na temu

zdr
Novi Sad, Srbija

Član broj: 169045
Poruke: 137
79.101.66.*



+3 Profil

icon Re: Prvo spominjanje Srba na Balkanu12.02.2009. u 14:17 - pre 184 meseci
Citat:
Lesli Eldridz
Znas kako se kaze, budi oprezan sa zeljama, mogu one i da ti se ostvare.



Citat:
R. Simonovic, O zivotu i obicajima Srba u Ugarskoj
(Covek iznad svega, Sombor 197


Pod uticajem Cvijicevih radova a mozda i po savetu samog Cvijica. Simonovic je pazljivo proucavao zivot i obicaje Srba u Ugarskoj. Marljivim izucavanjem naucno-strucne literature ali i narodnog predanja, on je dosao do dragocenih podataka o vrlo teskim zivotnim prilikama naseg naroda krajem XVIII i tokom XIX veka. U toku XVIII veka postojala su mnoga srpska naselja po Slavoniji. Seoske kuce u njima bile su sagradene od zemlje, pokrivene slamom ili trskom, obicno jednodelne, bez stakla na prozorima, bez stolova, stolica peci i kreveta. Sva celjad je zivela u jednoj odaji, najcesce okupljena oko ognjista, okruzena svinjama i zivinom. Od posuda je postojao jedan kotao, jedan noz, nekoliko drvenih kasika i cinija iz koje su svi jeli. Simonovic prenosi sledeci opis slavonskih sela i varosi iz 1777. godine, koji je ostavio carsko-kraljevski savetnik F. Taube:

"Neka niko ne dode ovamo da trazi lepe varosi i trgovista. U varosima je vecina kuca od drveta ili zemlje (naboja), a pokrivene su trskom, travom ili slamom. Jos pre trideset godina u celoj zemlji (Slavoniji) ne bese sela, nego su seljacke kuce rastrkane bile. I ako su sad sela nova, mnogo su losija od ovih u Vestfalu i Saskoj. Seljacke su kuce od zemlje, a pokrivene su slamom ili trskom, nemaju ni prozora od stakla a mesto staklenih okana razapeto je platno na prozorima. Ako gde god na prozoru ima staklo veliko kao saka, onda je u toj kuci ili bogat ili vrlo vredan gazda. Kuce izgledaju vise nalik na svinjce ... nego na stanove razumnih stvorenja. Cigani zive pod zemljom u rupama, nad kojima nacine krov od slame, a kujna im je pod vedrim nebom ..." (5, 203). Kuce granicara su jos strasnije. "Njihove kolebe nalik su na stanove americkih divljaka. U celoj kuci jedna je odaja; kuca ipak nema ni prozora, ni ogledala, ni stola, ni stolice, ni peci, ni postelje. Porodice od mnogo clanova zive u jednoj odaji, zajedno sa svinjama i zivinom ..." (5, 203).

U Irigu, Vukovaru, Iloku, Kamenici, Cerevicu i drugim sremskim naseljima kuce su bile "nepravilno sagradene", od kojih su neke poticale iz doba turske vladavine u Ugarskoj. Seoski sokaci bili su uski i krivi. Simonovic belezi da su tada mnoga sremska sela bila podzemna. U Golubincima i Simanovcima postojale su i nekakve podzemne kolibe. Srbi su odreda bili kmetovi na svetovnim i manastirskim spahilucima. Ilocki vlastelin Odeskalki bio je vlasnik celokupnog zemljiste na juznim padinama Fruske gore. Od 13 okolnih naselja, sedam je bilo podignuto na njegovom posedu (Grgurevci, Radinci, Besenovo, Jazak, Rivica, Irig i Satrinci). Pravoslavni manastiri su takode imali velike posede - prnjavore, na kojima su seljaci bili svojevrsni kmetovi: kaluderski spahiluci ili prnjavori bili su Besenovo, Neradin, Grgeteg i Krusedol; njihovo stanovnistvo predstavljalo je "manastirske podanike".

U uslovima velikog siromastva, neprosvecenosti, vrlo primitivne poljoprivredne proizvodnje i nepoznavanja mnogih biljnih kultura, vecina sremskih seljaka se veoma lose hranila. "Sremci uz rakiju jedu luk, a za vreme posta bob, grah i socivo zacinjeno uljem i sircetom..., mleka i sira retko su jeli, jer su polovinu godine strogo postili. Leti su jeli tikava i drugog zelja, voca i bostana, a zimi su svi rado jeli kupusa...". Imucni Jazacani "preko zime jedu kuvana jela i mesa goveda, ovcija i svinjska, vecinom suva i to obilato... dok sirotinja i zimi slabo kuva i dosta nevoljno zivi o kukuruzu, heljdi i proji...". Seljacima cesto ne dotraje proslogodisnje zito, pa hleb mese od novog, nedozrelog zita. Njihove zene nisu umele dobro da peku hleb ni da gotove mnoga jela. Lose zgotovljenu hranu davale su i slaboj, bolesljivoj deci, pa su ona cesto oboljevala od groznice, skrofula, bolova u crevima, vodene bolesti i atrofije, a cesto od njih i umirala. Pomor dece bio je narocito masovan za vreme dugotrajnog posta, jer je tada hrana bila najslabija. Ziveci najcesce u jednoj prostoriji, ukucani su se cesto inficirali jedni od drugih, pa su tako citave porodice i njihove kuce bile okuzene. Takve kuce drzavne komisije su morale da poruse, a deo njihove grade da spale kako bi se suzbila epidemija. Krajem XVIII veka u Irigu je poruseno i spaljeno 402, u Vukovaru 27, a u Neredinu 26 kuca. Jedna od najstrasnijih epidemija kuge, koja je pokosila mnogo srpskog naroda u Sremu, bila je 1795. godine.

Kulturne prilike medu sremskim Srbima u XVIII veku bile su zalosne. Samo su popovi i kaluderi bili pismeni i unekoliko obrazovani ljudi. U Sremskoj zupaniji bilo je malo ucitelja i nekoliko Srba nizih oficira - granicara. Medu tamosnjim Srbima nije bilo lekara, advokata i cinovnika; ta su zvanja pripadala Madarima, Nemcima i Hrvatima. I pravoslavni svestenici, medutim, vecinom su bili nekulturni ljudi, koji su od ostalog naroda odskakali utoliko sto su znali da citaju, pisu i poju molitve. Ipak popovi su imali veliki uticaj na narod, pa ih je austrijska a kasnije i austrougarska vlast cesto "pozivala u pomoc, da utisavaju narod i da ga poucavaju kako da se brani od kuge. No narod se uvek opirao i vlastima i popovima..." (5, 211). Kuga u Irigu pojavila se usred leta 1795. godine, "kad narod jos nije nista imao pripravljeno. Sirotinja bese prinudena da za vreme kuge ide u zaslugu i da moljaka imucnije, te ne bese moguce odeliti okuzene porodice od neokuzenih. Za vreme kuge u Vukovaru medu Srbima je vladala prava glad, tako da je kraljevski komesar morao za hranu da se brine, jer se sirotinja pocela buniti i vikati hleba". Kakva li je tek oskudica i nepravilnost u ishrani bila kad nastupe "nerodne godine ili kad iznenada zavlada kuga..." (5, 213).

Simonovic prenosi zapise Matije Reljkovica iz 1762. godine o lenjosti, aljkavosti i necistoci Srba u Sremu: "Zene drze svoje telo vrlo cisto no utoliko manje muski, koji se po mesec dana i duze ne presvlace, i ne samo da nose prljavo odelo i kosulje, nego obuceni u istom odelu spavaju. Komentarisuci takvo stanje iz sezdesetih godina XVIII veka, Simonovic istice da se kao lekar uverio da je i u njegovo vreme bilo mnogo primitivnih pojedinaca koji su spavali obuceni. Usled telesne i kucne necistoce bilo je medu sremskim Srbima "mnogo kuznih bolesti i mnogo krastavih i sugavih", a pominje se i jedan leprozan...". Narocito je bila rasprostranjena suga. Jazacki lekar Has zabelezio je tragican slucaj porodice Jankulic iz Jaska muz, zena i dvoje dece pomrli su 29. i 30. januara 1796. godine. Bili su sugavi, pa su se preko mere mazali zivom, a uvece se grejali pored zestoke vatre. Ubrzo potom svi su pomrli, pa se kuca ugasila. Srbi u to vreme bili su nepoverljivi prema lekarima. "U Irigu nisu hteli nikoga da puste u kucu ni da izdadu bolesne, u Neredinu nisu hteli nista da rade ni drva iz sume da nose, u Rivici nisu hteli da sede kod kuce, u Jasku su se sa oruzjem u ruci protivili lekaru i nisu dopustali da bolesnike odnose u bolnicu, u Vukovaru su se bunili protiv lekara i komesara. U mnogim mestima i pored najstrozije zabrane nosahu mrtve u crkvu i drzahu dace posle pogreba. U Irigu i Jasku imali su i puske, te ih je komesar dao pokupiti pod pretnjom smrtne kazne..." (5, 215).

Simonovic tvrdi da su u to vreme sremski Srbi bili slabi radnici i vrlo aljkavi ljudi. Toliko su bili lenji da ni drvo za ogrev nisu blagovremeno donosili iz sume, vec "svake zime naloze na vatru plot oko kuce i ogradu oko baste" (5, 212). Jos 1777. godine, po zapisima S. Taubea, bilo je "dosta slucajeva mnogozenstva " medu ovdasnjim Srbima. Bilo ga je i ranije: na crkvenom saboru u Beogradu, odrzanom 1730. godine, raspravljano je o mnogozenstvu; patrijarh srpski A. Carnojevic upozoravao je 1689. godine neka crnogorska plemena da se medusobno ne tuku i pljackaju, niti da se medusobno zene rodaci. "Nemojte uzimati sebe za zene rodakinje i svoje snahe i kume i po dvije zene drzati i za ziva muza zene ne uzimati..." (5, 211). Uz to, krajem XVIII veka Srbi u Sremu i Slavoniji nosili su "pola madarska a pola turska odela". Muskarci su najcesce nosili kozuhe i crvene kape slicne fesovima. Bili su odreda bradati a sedeli su prekrstenih nogu - kao Turci (5, 211).






[/quote]

Ne znam samo sta si ovim tekstom hteo da dokazes?
Da su Srbi bili stoka bezrepa i tikve bez korena?
OK, ocigledno nismo iste nacionalne pripadnosti pa mogu i da razumem zasto to zelis.
Ali hajde da malo izanaliziramo gore navedeno stivo, ako dozvolite...

Unapred se ogradjujem za offtopik al prosto ne mogu a da ne iskomentarisem ovako nesto.


------------------

1) Kao prvo, sve sto moja malenkost moze da zakljuci iz ovog teksta dr Radivoja Simonovica je to da je opisao TEZAK zivot srpskog naroda na podrucju 'bratske nam' Austro-Ugarske.
Nigde ne vidim bilo kakvu vezu sa obicajima...

2) Druga stvar koja upada u oci je sto su mu je prvi izvor na koga se poziva carsko-kraljevski savetnik F. Taube!? Hm! Info iz prve ruke!!!

3) ''Cigani zive pod zemljom u rupama'' - kakve to veze ima sa Srbima? Zar ne prica o Ciganima... tj. oooops - o Romima

4) " U Irigu, Vukovaru, Iloku, Kamenici, Cerevicu i drugim sremskim naseljima kuce su bile "nepravilno sagradene", od kojih su neke poticale iz doba turske vladavine u Ugarskoj." - opet pitam kakve to veze ima sa obicajima Srba i njihovom tradicijom? Jedino ako su nas Turci naucili kako da gradimo nase tradicionalne kuce.. Ako tako nesto uopste i postoji??? Kuca je najobicniji objekat u koji su se sklanjali od atmosferskih nepogoda. A siguran sam da nisu bile u jonskom ili dorskom stilu

5) Ilocki vlastelin Odeskalki bio je vlasnik celokupnog zemljista na juznim padinama Fruske gore. Od 13 okolnih naselja, sedam je bilo podignuto na njegovom posedu - tiipicno ''srpsko'' prezime...!?

6) ''Seljacima cesto ne dotraje proslogodisnje zito, pa hleb mese od novog, nedozrelog zita. Njihove zene nisu umele dobro da peku hleb ni da gotove mnoga jela.'' - ove dve recenice su totalna kontradiktornost! OD CEGA da prave ''mnoga jela'' kada nisu imali zito ni hleb da mese???

7) Pomor dece bio je narocito masovan za vreme dugotrajnog posta, jer je tada hrana bila najslabija. - OPET se pominju teski uzlovi za zivot i nista vise. Ni ovde ne vidim vezu sa obicajima i kulturno-istorijskim nasledjem.

''U Sremskoj zupaniji bilo je malo ucitelja i nekoliko Srba nizih oficira - granicara.'' - to je sve sto su ikad i mogli da budu u A-U. Brana od Turaka, meso za topove.

9) ''Medu tamosnjim Srbima nije bilo lekara, advokata i cinovnika; ta su zvanja pripadala Madarima, Nemcima i Hrvatima.'' - sama rec kaze ''PRIPADALA'' i to ne-Srbima. Samo skrecem paznju...

10) ''Simonovic prenosi zapise Matije Reljkovica iz 1762. godine o lenjosti, aljkavosti i necistoci Srba u Sremu'' - Puno ime mu je bilo Matija Antun Relković. Rodom Slavonac iz posavskog sela Davor. - Mogu misliti kako je jedan Hrvat mogao objektivno da opise srpski zivalj...

11) ''Simonovic tvrdi da su u to vreme sremski Srbi bili slabi radnici i vrlo aljkavi ljudi.'' - na osnovu kojih izvora??? Matije Relkovica???? Yeah Right!!!! Rekla-kazala.

12) ''Jos 1777. godine, po zapisima S. Taubea, bilo je "dosta slucajeva mnogozenstva '' - opet ovaj mnogo pouzdan i objektivan izvor...


----------------------------

Da ne duzim mnogo, nadam se da je jasno sta sam hteo da kazem.
Uostalom, nasa je greska i sami smo krivi za los imidz. Neka ozbiljnija nacija ne bi dozvolila da se nesto tako objavi, (i to pod okriljem SANU !!!!!) bar ne bez nekog dodatnog pojasnjenja. Ili bar neke naznake da zasto je bilo tako...


Zato molim sve ucesnike diskusije da ne idemo iz krajnosti u krajnost. Nema potrebe ni da se velicamo al isto tako ni da se ponizavamo.
NISMO mi jedini koji su tako ziveli u 18. veku. I drugi narodi su bili primitivni, zato je besmisleno etiketirati ovako...

Ne kazem da smo najbolji na svetu i da smo pobili 100 miliona Kineza al isto tako ne dopustam da se o mom narodu prica kao da smo oduvek bili stoka najveca bez ikakvog kulturno-istorijskog nasledja i da su jedini nasi spasioci oni koji su svaki put jedva cekali priliku da nas desetkuju pa da nas potom ubedjuju kako treba da se zaboravi, idemo dalje. Treba da se oprosti al ne i zaboravi.
Nikoga ne zelim da napadam, samo skrecam paznju na neke istorijske cinjenice koje se nekom slucajnoscu zaobilaze.




Toliko od mene,
pozdrav!


Of all the things I've lost, I miss my mind the most
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Prvo spominjanje Srba na Balkanu12.02.2009. u 14:35 - pre 184 meseci
Citat:
zdr
Da ne duzim mnogo, nadam se da je jasno sta sam hteo da kazem.
Uostalom, nasa je greska i sami smo krivi za los imidz. Neka ozbiljnija nacija ne bi dozvolila da se nesto tako objavi, (i to pod okriljem SANU !!!!!) bar ne bez nekog dodatnog pojasnjenja. Ili bar neke naznake da zasto je bilo tako...

Mozez ti da se bunis koliko hoces ali istorijska je cinjenica da je Balkan uvek bio prilicno zaostala sredina u odnosu na ostatak Evrope.
Tokom srednjeg veka narod na Balkanu se uglavnom bavio poljoprivredom i stocarstvom i nivo obrazovanja je bio na jako niskom nivou (ni danas nije bolje gledajuci statistike).

Uostalom ne znam zasto na too gledas kao neku uvredu, istorija je takva kakva je, sta tebe licno tu dotice?
 
Odgovor na temu

augustus
Novi Sad - Beograd

Član broj: 101581
Poruke: 358
*.static.sbb.rs.



+46 Profil

icon Re: Prvo spominjanje Srba na Balkanu12.02.2009. u 14:42 - pre 184 meseci
@Zdr samo se ti lozi do mile volje. Zar ti stvarno mislis da je bilo drugacije i da smo mi ziveli kao gospoda? Jbt pogledaj kako se zivelo u selima pre II svetskog rata pa se mozda i ne iznenadis toliko :)

Odmah si opalio kako eto A-U i Hrvati opet kenjaju po nama. Zivelo se tako kako se zivelo, da smo aljkav narod jesmo - pogledaj danas sta sve imamo pa na sve strane repovi vise (i ja sam deo tog aljkavog naroda), da smo lenji jesmo - uvek nam drugi za jad bili krivi (govorim generalno).

Sto se mnogozenstva tice, opet ne vidim kakav je to problem? Kako su prosecni stanovnici engleskog ostrva ziveli u to doba?

E sad pitas kakve veze to ima sa obicajnim i kulturnim nasledjem. Pa da su imali sta kulture i normalnih ibicaja (kao i danas svi ti obicaji su teska sujevera a ne prava vera) ne bi ziveli tako kako su ziveli.

Uostalom, tako se zivelo tada, tesko i jadno, sto te je sramota toga?
"Čovek je biće koje se na sve navikava, i ja mislim da je ovo njegova najbolja definicija."
Fjodor M. Dostojevski
 
Odgovor na temu

zdr
Novi Sad, Srbija

Član broj: 169045
Poruke: 137
79.101.66.*



+3 Profil

icon Re: Prvo spominjanje Srba na Balkanu12.02.2009. u 15:08 - pre 184 meseci
hehe :-)

Nema to veze sa tim kako smo ziveli. Problem je u tome (i na to htedoh da ukazem u prethodnom postu) sto takvo predstavljanje Srba po automatici znaci da smo 'obelezeni' kao varvari i da sa nama svi mogu samo topuzom da se sporazumevaju. Jednostavno ne drzimo do sebe i zato nam se desavaju takve stvari.

Ne mogu da sporim proslost (takva je kakva je) al sa takvim stavovima necemo daleko dogurati. Upravo je proslost odgovorna sto nas tako gleda ceo svet. Kao stocare. I sta? treba da se pomirimo sa tim i da klimamo glavom kada nam kazu da smo stoka? Ne kapiram to nikako!
Zar ni malo dostojanstva nemamo???

ZATO mi nije jasno zasto se takmicimo ko ce vise da pljuje i kudi.. Umesto da isticemo ono sto je dobro, samo gledamo kako da nadjemo ono najgore. Svi imaju prljav ves al nesto ne vidim da su se pretrgli da ga pokazu...
Evo vam skorasnji primer Nemci negiraju holokaust, a Hrvatima je ''Oluja'' bila oslobodilacka akcija... A to i nije bilo tako davno. Zamislite samo koliko je lakse polemisati i predstavljati nove istine o necemu sto je bilo pre dva veka!!

Ako sami ne promenimo svoju svest niko to nece uraditi umesto nas i nema nam napretka, zar ne?
Ja ne zelim da ucim svoju decu da smo najgori i da sva zla koja nam se desavaju iskljucivo od nas poticu. Vi ako hocete samo napred.

Ako vam se ne svidja to sto pripadate ovom narodu sta da vam radim. Meni je ovo najlepsi narod na svetu i sve sto sam hteo je da pokazem da nas izmet smrdi isto kao i svaki drugi.



A to sto ste rekli da shvatam ovo kao napad ne stoji. Samo sam se malo podsmehnuo ovom vise nego smesnom naucnom radu koji nema veze sa cinjenicama vec samo sa opisima nekih A-U cinovnika.

Ako i dalje tvrdite da sam ostrascen u raspravi, povlacim se - nemam vise sta da dodam. :)
Of all the things I've lost, I miss my mind the most
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Prvo spominjanje Srba na Balkanu12.02.2009. u 15:19 - pre 184 meseci
Citat:

Neka ozbiljnija nacija ne bi dozvolila da se nesto tako objavi


Ozbiljnije nacije nemaju institucije cenzure.

Istorijsko djubre bilo koje vrste se ne suzbija cenzurama vec na drugi nacin - naukom.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Prvo spominjanje Srba na Balkanu

Strane: << < .. 2 3 4 5 6 7 8 9

[ Pregleda: 37336 | Odgovora: 168 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.