Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

O kursu uopšteno - trendovi, prognoze itd.

[es] :: Ekonomija :: O kursu uopšteno - trendovi, prognoze itd.

Strane: << < .. 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 76074 | Odgovora: 478 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Sopocanac

Član broj: 15777
Poruke: 469
77.46.199.*



+1 Profil

icon Re: O kursu uopšteno - trendovi, prognoze itd.26.01.2009. u 17:42 - pre 185 meseci
Dinar će sutra ponovo oslabiti prema evru za devet para i pored intervencije NBS koja je na međubankarskom deviznom tržištu prodala 36,4 miliona evra.

Zvanični srednji kurs evra biće 95,6565 dinara, što je nova rekordno niska vrednost dinara prema evru od početka godineobjavila je danas centralna banka.

NBS je na početku 2009. godine prodala ukupno 254 miliona evra na međubankraskom deviznom tržištu, da bi sprečila prevelike oscilacije kursa.

U prošloj godini dinar je najslabiji prema evru bio 4. decembra - 91,6317 dinara, a najjači 7. avgusta, kada je imao vrednost od 75,7543 dinara za evro.

Guverner centralne banke Radovan Jelašić najavio je da će kurs dinara i dalje biti "plivajući" i dodao da NBS sa komercijalnim bankama razmatra više mera koje bi uticale na manje dnevne oscilacije kursa.

------------------------

danas je prodao 36 miliona evra :)

do kraja meseca izlazi na cifru od 300 miliona.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.dynamic.sbb.rs.



+2283 Profil

icon Re: O kursu uopšteno - trendovi, prognoze itd.26.01.2009. u 17:57 - pre 185 meseci
Citat:
Sopocanac: znaci jos 4 meseca ovako jelasic roka i kad potrosi ove 4 milijarde tj kako ti kazes ih zameni za dinare sta se desava onda?

Citat:
Sopocanac: pa on te dinare ne sme da vrati opticaj jer ce tako da izazove jos veci pad dinara i inflaciju zbog emitovanja novca bez pokrica....

Da li je neko demantovao moja saznanja da je kolicina dinara u oticaju vredna milijardu EUR-a. Jasno je sta to znaci - znaci da Jelasic moze da tresne milijardu evra na sto i otkupi svaki dinar koji postoji. Medjutim, ti sopocanac pricas o tome kako ce on kupiti dinara za 4 milijarde evra, da ce ih on zaljucati u sef, i da ce Srbija opet biti puna dinara. Sta to tebi govori? Meni govori samo jedno - PONOVO RADI TOPCIDER!
Naravno, nagadjam, pricam bez dokaza, ali, recite mi neku drugu teoriju kako je to moguce?
A ukljuciti topcider i tako pljackati privredu i gradjane, to je za mene uvek bila i bice najobicnija hajducija.
 
Odgovor na temu

Sopocanac

Član broj: 15777
Poruke: 469
77.46.199.*



+1 Profil

icon Re: O kursu uopšteno - trendovi, prognoze itd.26.01.2009. u 18:04 - pre 185 meseci
pa naravno da radi topcider. to sam ja rekao ovde jos pre 2 meseca posle iskutava sa menjacnicama i bankomatima gde mi se desavalo da za evre dobijam ganc nove 1000dinarke sa serijskim brojevima jedan za drugim. isti slucaj i na bankomatima.

sad jos se to radi na sitnije, tj ne bas na krupno inace bi kurs vec odavno otisao mnogo vise u vis....
 
Odgovor na temu

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: O kursu uopšteno - trendovi, prognoze itd.26.01.2009. u 19:24 - pre 185 meseci
Pozdrav,

neko ovde je nekad cuo za povlacenje ostecenih i pohabanih novcanica iz opticaja, ukrupnjavanje novca usled disproporcije u apoenskoj vrednosti i slicno?
Ima nacina da se vrate dinari u opticaj u svakom slucaju, da li radi Topcider ili ne, mislim da je potpuno nevazno pitanje jer je jasno da radi, jedino sa sigurnoscu ne znamo sta tacno radi, da li ovo iz prve recenice u mom postu ili stampa visak koji uzrokuje inflaciju.

Depozita banaka ce uvek biti, dokle god je banaka, sta bi se promenilo sa naglasavanjem strukture deviznih rezervi?
Podici jos nivo obaveznih rezervi i eto ponovo rezervi, ali problem je uvek svrsishodnost nekog poteza, ma cijeg. Stampanje novca bez pokrica ne moze biti odluka Guvernera vec politicka odluka sa koncenzusom i to snaznim, ne treba njemu na dusu stavljati i ono sto nije njegov deo. Obecavati ono sto ne mozes ispuniti je samo hvaljenje carevog novog ruha u rezimskoj sluzbi i uvek je za osudu.

Ipak, ja ovde uporno pojasnjavam sta ce se desiti sa ekonomijom i privredom u drzavi bude li se drugacije islo sa kursom, a to je daleko skuplje od bilo koje konverzije deviznih rezervi. Problem je sto savremena drzava oko 50% svojih prihoda ostvaruje iz poreza, i sada smo u velikoj dubiozi ako se zaustavi privreda. Posebna dodatna stavka su cene gasenja privrede i to na vise nivoa. Osnovni nivo je cena novog pokretanja proizvodnje, zatim sledi tehnoloski jaz, zatim socijalni problemi sa nezaposlenima, pa onda njihovi neotplaceni krediti i slicno. Ipak, najveci problem predstavlja nivo diskontinuiteta u svesti domaceg radnika da se mora raditi. Hajde da sad, po ko zna koji put, ipak pokazemo domacem radniku da smo se samo salili oko rada, naprosto dignemo kurs naglo, zaustavimo privredu i napravimo ga budalom sto je uopste verovao da se moze raditi i zaraditi. Ne, ne samo budalom, vec i siromasnom budalom, budalom u kreditima, dugovima i slicno.

Ja sam dao na skolovanje kadrove iz mog sistema privatnih preduzeca jer zelim da mi jednog dana vode posao samostalno, na bazi analiza, naucnih postavki i iskustava drugih a ne samo vlastitih. To skolovanje me kosta, poprilicno, da budem iskren. Sutra ce neko da podigne razliku u kursu na neki realan nivo, OK. Ja moram da obustavim skolovanje, najverovatnije i deo proizvodnje da pogasim i cekam samo naplatu, kakva god bila jer necu izdrzati sa svojim rezervama da finansiram likvidnost nelikvidnih sektora koji ce, zahvaljujuci prekonocnoj promeni kursa ostati nesposobni za reprodukciju i posle naplate jer vise ne mogud a se trkam sa kursom koji mi je u momentu prepolovio kapital. Cak i da samo smanjim proizvodnju, sta je tacno postignuto ime?

Niti ce se zidati hidrocentrale, jer to moze da napise samo neko ko zaista elementarno ne poznaje strukturu drzavnih i monetarnih finansija (lepo je neko napisao u kojoj meri sistem obaveznih rezervi ucestvuje u ukupnim rezervama), niti ce moci ekonomija ispocetka da se uspostavlja posle anuliranja. Naravno, odakle da sada nanovo kupujemo tehnologije koje nismo uspeli u hodu da kupujemo?

Kako vec rekoh, cim stane proizvodnja ta ce se rupa automatski popuniti uvozom, i eto kako bi Sopocanac pomogao uvoznicki lobi jednim potezom.
 
Odgovor na temu

sasadjak
sasa djakovic
Beograd

Član broj: 7826
Poruke: 153
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: O kursu uopšteno - trendovi, prognoze itd.26.01.2009. u 21:37 - pre 185 meseci
Rekoh da cu nesto o merama vlade napisati pa prvo to
Citat:
Srbija će u 2009. obezbediti oko 100 milijardi dinara podsticaja privredi, kao paket mera za ublažavanje ekonomske krize, izjavio je premijer Mirko Cvetković.
To je dogovoreno na sastanku sa ministrima ekonomije i finansija i guvernerom Narodne banke Srbije, a Cvetković kaže da su sva planirana sredstva predviđena budžetom i da se očekuje da se obezbedi i dodatni novac iz kreditnih potencijala banaka, što bi trebalo da omogući razvoj i očekivanu stopu rasta bruto domaćeg proizvoda od 3,5 odsto.
Prema njegovim rečima, iz tog razloga su definisane i određene kamatne stope koje će, zavisno od načina dobijanja podsticajnih sredstava, iznositi između 5,5 i 6,5 odsto.
Ističući da je potrebno podsticati razvoj i rast domaće proizvodnje, Cvetković je preneo da je sa Mlađanom Dinkićem, Dianom Dragutinović i Radovanom Jelašićem razmatrao operacionalizaciju podsticajnih mera i da je dogovoreno koje su to osnovne mere, kao i rokovi u kojima će one biti primenjene.

Od tri vrste mera, prva je obezbeđenje dodatnih sredstava od dve mijijarde dinara za likvidnost privrede, kroz kratkoročne kredite sa subvencionisanom kamatnom stopom od 5,5 odsto, što će "generisati 40 milijardi dinara kreditnih sredstava iz potencijala banaka".

Krediti sa dužim rokom otplate, od tri do pet godina, druga su dogovorena mera, dodao je Cvetković i istakao da je predviđeno da 30 odsto sredstava ide preko Fonda za razvoj, a 70 odsto iz potencijala banaka, za šta je iz budžeta izdvojeno pet milijardi dinara, dok će ukupna sredstva biti između 16 i 17 milijardi.

Međunarodni krediti za privredu, od oko 40 milijardi dinara, treća su mera, precizirao je Cvetkovic


Ovo je iako nisam neki ljubitelj Vlade dobar plan.
Iz budzeta se izdvaja samo 7 milijardi dinara a privreda bi trebala dobiti 100 milijardi jeftinih kredita.
Ovih prvih 40 je nejasno kako. Moje objasnjenje kako...

Svi smo bili svedoci povecanja dinarskog dela obaveznih rezervi banaka prvo u oktobru sa 10% na 20% a kasnije u novembru sa 20% na 40%

17.10.2008 http://www.nbs.rs/export/inter...lozi/20081017_prezentacija.pdf ----> strana 13 povecanje sa 10% na 20%
04.12.2008 http://www.nbs.rs/export/inter...diji/govori/RJ-G-20081204.html ----> govor guvernera gde najavljuje povecanje sa 20% na 40%
To se ovako odrazilo na kurs.


Ovo je osakacena tabela dnevne likvidnosti banaka:
Originale mozete naci ovde:
http://www.nbs.rs/export/inter...ilica/30/likvidnost/index.html


Vidite povecanje dinara na ziroracunima banaka koje one moraju drzati a smanjenje dinara na repo operacijama (zadnja kolona)
NBS bankama na ove obavezne rezerve u dinarima placa samo 2,5 godisnje kamate a na repo 16.5% trenutno.
Sad im Jelasic i vlada nude da od tih para daju privredi kredite (ovih 40 milijardi) i da im 5,5% kamate plati drzava a ostalo privrednici.
Znaci sa malo novca poreskih obveznika (2 milijarde) bi privreda (ne potrosnja) dobila 40 milijardi povoljnih dinarskih kredita. (Ovih koje trazi lancia88 da mu ne trpi posao)
I onda bi lancia88 dosao do jeftinog izvora kreditiranja i plus nebi brinuo koliki ce biti evro. (Naravno ako ispunjava uslove)
To je pun pogodak iako se bankama nece svideti sto bi dale jeftine kredite i to u dinarima. Ali ako ne pristanu ko im garantuje da Jelasic nece podici rezerve sa 40% na 60%...

U sledecem postu cemo o novcanoj masi posto ni vama ni meni nije jasno odakle toliki dinari non stop a ne stampa se...

 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.dynamic.sbb.rs.



+2283 Profil

icon Re: O kursu uopšteno - trendovi, prognoze itd.26.01.2009. u 22:26 - pre 185 meseci
Citat:
sasadjak: U sledecem postu cemo o novcanoj masi posto ni vama ni meni nije jasno odakle toliki dinari non stop a ne stampa se...

Ti si kao spanska serija, prekines kad je najzanimljivije
Jedva cekam sledecu epizodu.
 
Odgovor na temu

Sopocanac

Član broj: 15777
Poruke: 469
77.46.199.*



+1 Profil

icon Re: O kursu uopšteno - trendovi, prognoze itd.26.01.2009. u 23:29 - pre 185 meseci
a kad jelasic da privredi 40 milijardi dinara kredita oni ce te dinare logicno pustiti na trziste i taj visak dinara ce izazvati dalji rast kursa dinara jer ce dinarska novcana masa narasti neverovatno :)

a sami privrednici tj jelasicevi drugari ce onda sa tim dinarima da kupe odma evre, onda da cekaju da kurs pojede dug i onda ce pomnalo prodavati i vracati rate

kada kjredit prodje recimo 5 godina oni ce vratiti 4-5 puta manje novca u evrima a nominalno u dinarima istu sumu + kamatu

sve usvemu sad ima miskovic i kompanija da se obogate ko sto su se neki 90tih obogatili preko zajma za preporod srbije. oni su se preporodili srbija naravno nije.

dinarski krediti nemaju smisla sve dok se kurs trzisno ne stabilizuje tj dok se kurs ne bude formirao samo na osnovu samog trzista. tek tad ce biti stabilan sa neminovnim oscilacijama koje su odraz poslovanja nase privrede prema ostalim svetskim i evropskim privreda.
 
Odgovor na temu

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: O kursu uopšteno - trendovi, prognoze itd.26.01.2009. u 23:34 - pre 185 meseci
Pozdrav,

ha, ovo je bilo krajnje strucno.....da za svoj odradjeni novac dobijem kredit i kamate na njega?
Toga se ni Sopocanac nije setio jos uvek. Hmmm, a kako je samo zamirisalo na interesantno u jednom momentu, da ne poverujes u obrt. Ne gledam te spanske serije, ali valjda su i obrti ove vrste odatle.

Treba biti malo i ozbiljan pa razumeti da citava prica sa jeftinim kreditiranjem ustvari potice od ublazavanja efekata pada kursa dinara i nikako se ne moze realizovati ukoliko efekat pada kursa dinara prepolovi kapital. Kako to da kompenzujemo, kreditiranjem?
Pa svako kreditiranje podrazumeva odredjene uslove, obezbedjenje kredita, dobru kreditnu istoriju, nepostojanje drugih kreditnih opterecenja u momentu uzimanja i naravno, cenu kredita, odnosno, kamatu. Ne moze, ali i ne treba svako da uzima kredit. Stoga i postoje tzv. selektivni krediti koje sam pominjao, ali to su ciljani krediti i aranzmani i uvek iza sebe imaju neki od makroekonomskih ciljeva, a oni kolateralno ustvari zadovoljavaju mikroekonomske ciljeve onih koji uzimaju takve kredite. To je i sustina plana ove Vlade.

I ponovo, koja matematicka racunica treba meni da iskompenzuje kreditom sa jos kamatom, prepolovljeni kapital?
Ta racunica se valjda i u matematickoj gimnaziji savladava....ostalo se cita, pa se ne pise kako Lancia88 trazi kredite ako ih nigde nije trazio.
 
Odgovor na temu

Sopocanac

Član broj: 15777
Poruke: 469
77.46.199.*



+1 Profil

icon Re: O kursu uopšteno - trendovi, prognoze itd.27.01.2009. u 00:35 - pre 185 meseci
ajde strucnjaci sta se desava kad cvetkovic i tadic podele "bizmismenima" 40 milijardi dinara kredita?

da vas cujemo udrite

oce li dinar jacati ili slabiti :)))
 
Odgovor na temu

Sopocanac

Član broj: 15777
Poruke: 469
77.46.199.*



+1 Profil

icon Re: O kursu uopšteno - trendovi, prognoze itd.27.01.2009. u 00:52 - pre 185 meseci
niko nece da odgovori a mene bas interesuje sta se desava kad firmama legne 40 milijardi dinara kredita. sta se desava sa kursom jeli strucnjaci? jel dinar jaca ili slabi ?
 
Odgovor na temu

sasadjak
sasa djakovic
Beograd

Član broj: 7826
Poruke: 153
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: O kursu uopšteno - trendovi, prognoze itd.27.01.2009. u 01:07 - pre 185 meseci
http://www.nbs.rs/export/inter...80_2/novcani_agregati_2008.pdf
Ovde imaju tabele novcanih agregata, jedini problem je sto one kasne.
Valjda ce za neki dan izaci za decembar da vidimo malo bolje neke stvari



Mi da izracunamo oktobar i novembar
Ovde http://www.nbs.rs/internet/cir...html?id=2950&konverzija=no pise:
Radi obezbeđivanja likvidnosti i nesmetanog funkcionisanja deviznog tržišta, kao i ublažavanja preteranih dnevnih oscilacija kursa dinara, Narodna banka je tokom oktobra prodala 269 miliona evra.
Priliv u devizne rezerve Narodne banke ostvaren po osnovu neto otkupa efektivnog stranog novca od menjača iznosio je 55,0 miliona evra
Oktobar 269-55 = NBS prodala 214 miliona evra sto je oko 18 milijardi dinara u oktobru

http://www.nbs.rs/internet/cir...html?id=3037&konverzija=no
Najveći uticaj na smanjenje deviznih rezervi Narodne banke u novembru imala je prodaja deviza na međubankarskom deviznom tržištu, u iznosu od 357,0
Istovremeno, priliv u devizne rezerve Narodne banke po osnovu neto otkupa efektivnog stranog novca iznosio je 16,9 miliona evra
Novembar 357-17 = NBS prodala 340 miliona evra sto je oko 29 milijardi RSD

U Oktobru i Novembru je prema ovome trebalo iz novcane mase nestati 47 milijardi RSD

A gore u tabeli vidimo da od septembra do novembra imamo povecanje u novcanoj masi M1 od 1.5 milijarde RSD
Dinari su negde drugo morali nestati. Odakle

Moze sa par mesta, primarni novac, M3 i repo ja za nesto cetvrto ne znam da postoji.

M3

Ovde su sve koze na broju. Ima malo vise deviza ali one se ne racunaju zanimaju nas samo dinari.




Na ovom primarnom novcu imamo povecanje, malo kesha a vise zato sto su banke morale povecati dinarske rezerve sa 10 na 20% pa se pojavili "imobilisani" dinari sa repo.
Tu se povecalo za 50 milijardi RSD
U isto vreme se repo smanjio za 77.7 milijardi RSD

Znaci na repo nam nestalo 77.7 milijardi dinara.
Na primarnom novcu se pojavilo 50 milijardi.
Eto tu nam fali 28 milijardi dinara koje je maznula NBS za evre.

Ali NBS je pokupila dinara u vrednosti od 47 milijardi RSD jer je za dva meseca prodala 554 miliona evra.

Odakle je pokupila jos 19 milijardi dianra, ne fali nigde...ima li neki bankar ovde da obasni...
Ili je neko nacuko malo budzetlijama na racune.
 
Odgovor na temu

sasadjak
sasa djakovic
Beograd

Član broj: 7826
Poruke: 153
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: O kursu uopšteno - trendovi, prognoze itd.27.01.2009. u 02:07 - pre 185 meseci
Citat:
lancia88: pa i nije tako bas, stabilan kurs po bilo kojoj ceni. Ja, recimo, imam naplativih potrazivanja na nivou tekucih cca milion dinara, ali mi je dobar deo repro materijala vezan za uvoz, odnosno za cenu evra (tuzno je ali za industrijske proizvode nema kod nas da se kupi plasticnih kucista i slicno). Cim se evro podigne na bilo koji pomenuti stanilni kurs naglo, ja nemam vise za novi repromaterijal, ali sam dugorocnim ugovorima obavezan da isporucujem robu koja je unapred determinisana odredjenom cenom. Onda?

Treba zatvarati proizvodnju zbog toga ili nesto drugo raditi?
.


Postavio si pitanje. U nedostatku sredstava pomaze samo uzimanje robe na odlozeno ako ti daju ili kredit.
Ne vidim razlog zasto se ljutis osim ako sam te uvredio sto sam pomislio da bi ti dinarski kredit bio od pomoci ?
Izvinjavam ti se ako je to u pitanju.
Znas i sam da ima puno poslova gde je stabilnost kursa jako bitna.

Dacu ti moj primer.
Uvoznik od 2001, sve ko po loju do kraja 2007 godine.
Tada sam prvi put izgubio na naglom padu dinara a imao sam ogromne dinarske dugove.
2008 sam protracio u skupljanju dugova i tri puta manjem obimu posla jer nisam vise hteo davati nesigurnim kupcima robu.
I opet sam se zakucao u septembru davajuci robu na kursu 78, pare stigle kada je evro bio 83.
Onda sam se popravio dajuci robu na kurs 85 a naplacujem je sad po 95.
I sta cu, otpustio sam radnike, rasprodajem robu, osnovna sredstva, vadim pare sa racuna, kupujem evre i mirovanje.
Nemam takav posao da mogu vezati robu za valutu i kraj.
Rizik mi je prevelik, troskovi ogromni, procenio sam da bi usao u gubitak i presekao.

Ako ti imas takav posao da mozes vezati valutu za evro jednu brigu si skinuo sa vrata.

Ako nemas onda procitaj jedan od intervjua g, Jelasica
http://www.b92.net/info/emisij...09&mm=01&nav_id=339298
Citat:
B92: Jer gospodin Drakulić kaže - Tražili smo od Jelašića da kurs bude stabilan, da nam kaže kakvu politiku kursa će Narodna banka voditi u narednom periodu, mislim da smo se dobro razumeli.

Jelašić: Pa, ja tražim od moga... ja svako veče kad idem na spavanje tražim od Boga da živim sto godina, e sad, videćemo da li će on to uvažiti.

Bahato, bezobrazno, bez potrebe...
Njih ne zanima tvoj i moj gubitak na kursnim razlikama.
One se pojavljuju tek na kraju godine, a sve do tada ti su u plusu i to debelom i citavo vreme ces placati PDV.
Ali znas ti to sigurno dobro, ne treba ti matematicar za to :)
Pozdrav i nema potebe za dizanjem tenzije.







 
Odgovor na temu

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: O kursu uopšteno - trendovi, prognoze itd.27.01.2009. u 08:41 - pre 185 meseci
Pozdrav,

u nedostatku sredstava, tacno. Problem je samo u definicji, zelis li pod takvim uslovima da nastavis proizvodnju ili ne. Kod uvoza je drugacija stvar, a verovatno znas i sam. Tu je racunica prilicno cista, radi se o robi i njenom kotiranju na trzistu, imas samo valutni rizik ako dobro unapred isprogramiras nivo cena robe koju uvozis i upravljanjem zalihama kontrolises da se ne zateknes u opasnoj zoni u momentu pojeftinjenja. Doduse, u danasnjim makroekonomskim merama, moguce je da budes potkacen i akcizama, ali to je sad neka druga prica.

U proizvodnji stvari stoje sasvim drugacije. Neophodno je imati zalihe, odnosno, njihovo drzanje je vec stavka koja kosta. Zavisno od toga sta uvozis kao repro, neophodno je balansirati izmedju zaliha gotove robe i zaliha repromaterijala, ali troskove svakako imas pa imas. Sad stizemo do razvoja, zatim do standardnih troskova proizvodnje (tu ne mozes lako da se odreknes ljudi kao u prodaji jer gubis kontinuitet i postajes osetljiv na ljudski faktor ako se odreknes proverenog kadra), koji su ona glavna specificnost proizvodnje u odnosu na trgovinu, pa cak i uvoz. Obojica dajemo robu na placanje po odredjenom kursu i obojici duguju odredjene svote po tom i tom kursu, OK.

Razlika izmedju proizvodnje i trgovine, a u ovom smislu koji razmatramo, je u tome da stabilizacijom kursa na bilo kom nivou, pa uzimanjem jeftinih kredita, proizvodnja vise ne moze da se oporavi ukoliko joj se ne otvori nekakav novi trzisni segment, jer je problem ako je stabilizacioni kurs obezvredio novac do cak njegove polovine vrednosti. Uvoznik moze da se zaustavi u tom momentu, zadje u izvesnu hibernaciju i prodaje nesto drugo u medjuvremenu, proizvodjac ne moze. Nema sta da proizvodi, ako nije to razvio.

Ja licno to prevazilazim pretapanjem novca izmedju svojih firmi jer imam konsolidovan poslovni sistem na relaciji proizvodnja-usluge-trgovina, a da budem iskren, pred kraj godine sam u momentu neocekivane nelikvidnosti veceg dela sistema, spasavao proizvodnju i vlastitim sredstvima, iz nekih autorskih prava i slicno. Pitanje je zelis li spasavati proizvodnju, jer je ona uvek opterecena istim problemima, specificnim, a to su razvoj i kontinuitet. To su dva velika fiksna troska koje prakticno samo proizvodnja ima. Upravo zbog toga je veliko pitanje treba li spasavati prizvodnju po navedenu cenu.

Posledice su jasne, gasenje proizvodnje dovodi do uvoza, uvoz do potpunog kraha privrede sasvim logicnim sistemom crpljenja prirodnih resursa. To makroekonomija ne bi smela da dozvoli, i to je ona argumentcija koja stoji iza mog stava.

Da ne ide u dobro, ne ide. Kako vec rekoh, nazalost se radi ipak o iznudjenim potezima zahvaljujuci ekstremno slaboj privredi i stravicno snaznim sindikatima profesionalnih lencuga sa jedne, i ljigavih politicara i nekoliko nivoa raznoraznih "snalazljivaca" raznih vrsta, i tu spasa previse i nema.

Naravno, mesta za tenzije ne bi ni trebalo da ima, diskusija bi mogla da bude kvalitetna.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: O kursu uopšteno - trendovi, prognoze itd.27.01.2009. u 08:55 - pre 185 meseci
Citat:
Sopocanac: kada kjredit prodje recimo 5 godina oni ce vratiti 4-5 puta manje novca u evrima a nominalno u dinarima istu sumu + kamatu

sve usvemu sad ima miskovic i kompanija da se obogate...


Pa, Sopocanac, ti rece da mrzis bankare, pa eto konacno - neko ce da se obogati na racun bankara. Kako ti, kao dezurni mrzitelj banaka ne podrzavas ovu legalizaciju pljackanja banaka?

Citat:
Ako ti imas takav posao da mozes vezati valutu za evro jednu brigu si skinuo sa vrata.

Pa ne bih se bas slozio. To bi bilo lepo ako svakog dana imas podjednako kolicinu posla i ako svakog dana imas nabavke materijala i prodaje svojih proizvoda. Medjutim, svi mi znamo da nista nije idealno, tako da jednog dana imas ogromnu porudzbinu, a posle mesec dana proizvodis i pakujes u magacin. U tim uslovima, znacilo bi da svaki put kad dobijes vecu kolicinu novca moras da organizujes izvlacenje novca sa racuna (sto kosta odredjeni %, zavisi vec kojom se tehnikom da li se izvlacenje novca obavlja), da odes na menjacnicu i kupis EUR-e (gde placas kursnu razliku izmedju donjeg i gornjeg kursa jos ~2%). Znaci, nemoguce je organizovati neki posao sa marzom od 3%-5% (sto je uobicajeno za Evropu), vec moras ici na toliko za tebe + 10% ili 15% za finansiranje kursnih razlika i izvlacenja/ubacivanja dinara po potrebi. Znaci, u startu imas 15% visu cenu od nekog u svetu ko radi direktno sa stabilnim valutama. Onda, PDV. Nabavis nesto - robu, materijal, po 100 EUR/kom+pdv. PDV koji si platio je 18 EUR-a. Sada bi ti to trebao da prodas za recimo 120 EUR-a+PDV, pri cemu platis razliku u PDV 3,6 EUR-a. Medjutim, u medjuvremenu imas obezvredjivanje dinara za 12% (kao u poslednjih mesec dana). To prouzrokuje da PDV koji placas nije vise 3,6 EUR-a, vec 5,6 EUR-a, znaci imas jos za 2% vece troskove.... i tako, sve u svemu, nakupi se i do 20% povecanja troskova poslovanja u uslovima nestabilnog kursa, cak i kada imas takav posao da mozes vezati valutu za EUR. A ako nemas, onda, ako ide ovim tempom od 12% mesecno a uobicajeno odlozeno placanje u Delti je 90 dana, to izgleda ovako:
Prodas proizvod za 100 EUR-a na odlozeno, odmah platis PDV u iznosu 15.25 EUR-a. Za tri meseca, kurs ode za 40,5%, tako da umesto 100 dobijes 59.5 EUR-a, od cega odbijes onih 15.25 koje si platio jos pre 3 meseca, tako da ti dobijes 44.25 EUR-a, a planirao si 85 EUR-a, od cega su ti cisti troskovi verovatno bili 70 EUR-a... znaci, na gubitku si cistih 25 EUR-a, a gledano u dinarima sve vreme pozitivno poslujes.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Sopocanac

Član broj: 15777
Poruke: 469
77.46.199.*



+1 Profil

icon Re: O kursu uopšteno - trendovi, prognoze itd.27.01.2009. u 10:51 - pre 185 meseci
pctel niko nece da se obogati na racun bankara vec ce da se obogate pojedinci na racun drzave.

jer b ankari nisu ludi da daju pare na svoju stetu to budi siguran, tako da ce jedina sredstva koja budu plasirana kroz kredite biti - drzavna . Jer samo drzava moze sebi da priusti takve nebulozne planove. I na kraju bice sve ko u stripu Alan Ford , demokratski Superhikovi na vlasti pomocice bogatima da postanu jos bogatiji a cenu svega toga ima da plati srpska sirotinja kroz izgubljen novac iz budzeta............
 
Odgovor na temu

Sopocanac

Član broj: 15777
Poruke: 469
77.46.199.*



+1 Profil

icon Re: O kursu uopšteno - trendovi, prognoze itd.27.01.2009. u 14:13 - pre 185 meseci
Citat:
Pa ne bih se bas slozio. To bi bilo lepo ako svakog dana imas podjednako kolicinu posla i ako svakog dana imas nabavke materijala i prodaje svojih proizvoda. Medjutim, svi mi znamo da nista nije idealno, tako da jednog dana imas ogromnu porudzbinu, a posle mesec dana proizvodis i pakujes u magacin. U tim uslovima, znacilo bi da svaki put kad dobijes vecu kolicinu novca moras da organizujes izvlacenje novca sa racuna (sto kosta odredjeni %, zavisi vec kojom se tehnikom da li se izvlacenje novca obavlja), da odes na menjacnicu i kupis EUR-e (gde placas kursnu razliku izmedju donjeg i gornjeg kursa jos ~2%). Znaci, nemoguce je organizovati neki posao sa marzom od 3%-5% (sto je uobicajeno za Evropu), vec moras ici na toliko za tebe + 10% ili 15% za finansiranje kursnih razlika i izvlacenja/ubacivanja dinara po potrebi. Znaci, u startu imas 15% visu cenu od nekog u svetu ko radi direktno sa stabilnim valutama. Onda, PDV. Nabavis nesto - robu, materijal, po 100 EUR/kom+pdv. PDV koji si platio je 18 EUR-a. Sada bi ti to trebao da prodas za recimo 120 EUR-a+PDV, pri cemu platis razliku u PDV 3,6 EUR-a. Medjutim, u medjuvremenu imas obezvredjivanje dinara za 12% (kao u poslednjih mesec dana). To prouzrokuje da PDV koji placas nije vise 3,6 EUR-a, vec 5,6 EUR-a, znaci imas jos za 2% vece troskove.... i tako, sve u svemu, nakupi se i do 20% povecanja troskova poslovanja u uslovima nestabilnog kursa, cak i kada imas takav posao da mozes vezati valutu za EUR. A ako nemas, onda, ako ide ovim tempom od 12% mesecno a uobicajeno odlozeno placanje u Delti je 90 dana, to izgleda ovako:
Prodas proizvod za 100 EUR-a na odlozeno, odmah platis PDV u iznosu 15.25 EUR-a. Za tri meseca, kurs ode za 40,5%, tako da umesto 100 dobijes 59.5 EUR-a, od cega odbijes onih 15.25 koje si platio jos pre 3 meseca, tako da ti dobijes 44.25 EUR-a, a planirao si 85 EUR-a, od cega su ti cisti troskovi verovatno bili 70 EUR-a... znaci, na gubitku si cistih 25 EUR-a, a gledano u dinarima sve vreme pozitivno poslujes.


sve ovo sto si ti izlozio pokazuje da sam ja u pravu i da mi nemamo drugog izbora nego da pustimo da kurs dodje do svoje realne trzisne vrednosti gde ce biti koliko toliko stabilan

jer od visine kursa bitnija je njegova stabilnost.

jer ova politika odbrane kursa trosenjem deviznih rezervi samo privremeno resava problem tj kupuje vreme, al kurs je i dalje nestabilan i ne moze postati stabilan jer drzava jednostavno nema dovoljno novca da ga dugorocno odrzava stabilnim.

da sam ja sad guverner, tj da me sutra postave za guvernera, ja bih prvo izasao na tv i objasnio narodu da je 8 godina vodjena nerealna populisticka ekonomska politika laznog kursa i da se tom politikom rasprodalo sve sto je vredelo u drzavi i mesto da se taj novac ulozio u infrastrukturu i proizvodnju taj novac je otisao u nerealno visoke povecane plate, penzije kao i da je potrosen na odrzavanje nerealno visokog kursa domace valute da bi se gradjanima stvorio privid da zive bolje nego 90tih .

jer sad po nerealnom kursu gradjani navodno primaju platu 400 evra, a kada bi kurs dosao na svoju realnu vrednost prosecne plate u srbiji bi bile u najboljem slucaju 200 evra mesecno.

i onda bih rekao narodu da vise se tako ne moze i da kurs mora doci na svoju realnu vrednost i da sve sto ce se desavati u narednom periodu jeste posledica 8 godina pogresne politike.

nakon toga bi itnervenisao toliko koliko je neophodno da kurs ne padne vise od 10 dinara nedeljno , sve dok ne dostigne svoj realni nivo.

na taj nacin bi privredi doneo neku sigurnost jer bi privrednici znali da ce kurs da pada 10 dinara nedeljno dok ne dodje na svoj realan nivo i mogli bi dugorocno da planiraju svoje poslovne poteze.

a ovako kako je sad - je najgore moguce resenje.

Sto se same teme tice - indikativni kurs za sutra - 96.35
 
Odgovor na temu

Sopocanac

Član broj: 15777
Poruke: 469
77.46.199.*



+1 Profil

icon Re: O kursu uopšteno - trendovi, prognoze itd.27.01.2009. u 14:36 - pre 185 meseci


Ako se dobro secam ovi sto vladaju Srbijom zadnjih 9 godina plase nas konstantno povratkom u devedesete.

Samo sa nama ste sigurni , ostali vas vracaju u 90te - tako kazu

Pa evo , na prvom dnevniku RTS javljaju da su se na vise mesta u Beogradu pojavili ulicni dileri deviza.

Uzgred kod njih je danas kurs bio 95 / 96.5

I u to ime ziveli.....

Retro je izgleda u modi....
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.dynamic.sbb.rs.



+2283 Profil

icon Re: O kursu uopšteno - trendovi, prognoze itd.27.01.2009. u 16:48 - pre 185 meseci
Citat:
Sopocanac: pctel niko nece da se obogati na racun bankara vec ce da se obogate pojedinci na racun drzave.

Pa, imao si ovde prilike da procitas veoma logicno objasnjenje kako ce drzava da opljacka banku i da pare privredi (tj. sopstvenim pojedincima). Kayes, bankari nisu ludi, ali, video si kako Jelasic iyadje i kaye od sutra 10...20...40...60...100% para da se drzi u dinarima. I svi moraju, nema hocu-necu.
Citat:
sve ovo sto si ti izlozio pokazuje da sam ja u pravu i da mi nemamo drugog izbora nego da pustimo da kurs dodje do svoje realne trzisne vrednosti gde ce biti koliko toliko stabilan

Ali, problem je sto ti nemas ni jedan dokaz da ce se kurs stabilizovati na nekoj "realnoj vrednosti". Sto brza promena kursa, to privrednici vise gledaju da izvlace pare i pretvaraju u cvrstu valutu, sto oni vise spasavaju pare, to privreda sve manje i manje funkcionise, sto privreda manje funkcionise to kurs brze pada, sto kurs brze pada...
eto nas vrtimo se u krug sve brze i brze. Nema nikakve carobne kocnice koja bi to zaustavila.

Citat:
nakon toga bi itnervenisao toliko koliko je neophodno da kurs ne padne vise od 10 dinara nedeljno , sve dok ne dostigne svoj realni nivo.

Pa sto da nas koljes polako, daj da ispucamo po 50 dinara dnevno tri dana i da posle toga zivimo u sreci i radosti. Mislim, privreda svejedno ne moze da funkcionise u takvim uslovima, sto onda da imamo zastoj privrede od nekoliko nedelja a ne 3 dana a onda pravac fabrke da radimo za 30 EUR-a mesecno i razbijemo ceo svet po kolicini izvoza.

Ili si za intervenisanje, ili nisi za intervenisanje? Taman sam pomislio da si karakter a ti... drugi Jelasic!


Citat:
Sopocanac: ... plase nas konstantno povratkom u devedesete.
...javljaju da su se na vise mesta u Beogradu pojavili ulicni dileri deviza.
...Retro je izgleda u modi....


Da vidimo koje su to osobine ranih 90-ih:
1) topcider radi punom parom - pa, mozda radi, mozda ne radi, ne znamo
2) dinar slabi iz sata u sat - skoro da se moze tako reci
3) hiperinflacija - sva je prilika da cemo imati inflaciju >100% ove godisne, sto se naziva hiperinflacijom.
4) totalno nepostovanje zakona - celokupna privreda protivzakonito izvlaci novac i trci na najblizu menjacnicu
5) privreda unistena - na sigurnom smo putu ka tom cilju
6) plate mizerne - Sopocanac bi rekao da je to nasa taktika
7) pljacka sirokih narodnih masa od strane pojedinaca i drzave - tu je
8) ekstremni nacionalisti na vlasti - kad ova vlada padne, ima li jos neki ozbiljan kandidat osim ovih sto im gazda u Hagu? Nema.

 
Odgovor na temu

Sopocanac

Član broj: 15777
Poruke: 469
77.46.199.*



+1 Profil

icon Re: O kursu uopšteno - trendovi, prognoze itd.27.01.2009. u 17:26 - pre 185 meseci
ti tvrdis da privredi treba jak kurs , al poenta je sto taj jak kurs nije realan i ne moze se odrzavati stabilno cak ni u nasim snovima

privredi treba stabilan kurs na ma kojem nivou on bio.

sve ovo sto se srbiji desava desavalo se u rusiji 90tih .

uvoz je bio ogroman izvoz nikakav , rublja izuzetno jaka, i taj kurs rublje je pokrivan zaduzivanjem u inostranstvu, bili su duzni zapadu sialn novac, i to je tak oislo 8-9 godina sve dotle dokle nisu ispucali sve devize , i nisu mogli vise uopste da se zaduze u inostranstvu. onda je usledio kolaps totalni rublja je depresirala 400% i odjednom uvoz je postao preskup nista vise nije moglo da se uveze, i tu je dosao SPAS za Rusku ekonomiju - okrenuli su se izvozu i proizvodnji

Danas rusija izvozi 50% vise nego sto uvozi i u mnogo su boljoj situaciji nego 90tih .

Ista sudbina ceka i Srbiju.
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
88.203.200.*



+105 Profil

icon Re: O kursu uopšteno - trendovi, prognoze itd.27.01.2009. u 17:30 - pre 185 meseci
Hahaha, Sopocanac jako si naivan :) Rusija se spasila zbog visoke cene gasa i nafte a ne zbog neke proizvodnje konkretnog proizvoda.

Citat:
The economic crisis that struck all post-Soviet countries in the 1990s was twice as intense as the Great Depression in the countries of Western Europe and the United States in the 1930s. Even before financial crisis of 1998, Russia's GDP was half of what it had been in the early 1990s. Since the turn of the century, rising oil prices, increased foreign investment, higher domestic consumption and greater political stability have bolstered economic growth in Russia.



Svakim postom me sve vise zasmejavas :) Mogao bi da pokrenes blog neki pa da te svako jutro citamo uz kaficu na poslu ;)
 
Odgovor na temu

[es] :: Ekonomija :: O kursu uopšteno - trendovi, prognoze itd.

Strane: << < .. 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 76074 | Odgovora: 478 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.