Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Porez na prihod - wait and see or do something?

[es] :: E-Poslovanje :: Porez na prihod - wait and see or do something?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 47546 | Odgovora: 125 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

hecky
Milan Topalov
Göttingen

Član broj: 10602
Poruke: 885
*.plus.com.



+5 Profil

icon Re: Porez na prihod - wait and see or do something?02.03.2008. u 15:19 - pre 196 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Mislim da to nije neki jak argument - siromasni pre svega placaju obicno manju stopu poreza na svoj prihod, i to bi onda mogli da nazovemo nepravdom.

Znaci ti predlazes da se ukine porez na imovinu ?

Drzavi treba novac i ona ce ga uzeti gde misli da ce najmanje da boli, pa tako bogati placaju vise poreza, jer, pa bogati su (bice bogati i kad plate porez). Oporezovanje imovine van teritorije je sjajan alat za punjenje budzeta (pri cemu se ne steti ekonomija, niti se gube glasovi). Gde ces bolji argument .

Da banalizujem: Vlada USA bi najradije ubirala porez i u Kini, ali je svesna da bi se kosooki mogli pobuniti na takvu inicijativu .

Kad (ako) se situacija promeni, pa ova mera pocne da steti ekomoniji, Ameri ce je ukinuti. Do tada, ja ne vidim problem .
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.xdsl.xnet.co.nz.



+3 Profil

icon Re: Porez na prihod - wait and see or do something?02.03.2008. u 15:30 - pre 196 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Licno mislim da je EU Witholding Tax pljacka

Zasto mislis da je pljacka, pa taj porez je dosta manji nego u mnogim drugim zemljama. Recimo na NZ je witholding tax 39%.

Citat:
Vidis, to sto pises nije tacno - na primer, svaka banka u Svajcarskoj, Andori, San Marinu i sl... mora, ako si gradjanin EU, da zahteva od tebe da ili dokazes da si platio porez na profit koji si realizovao uz pomoc love koju drzis tamo, ili ce ti sami uzeti 15% (tzv "witholding tax") i to ce poslati drzavi ciji si drzavljanin.

Otkud ti to da salju pare drzavi ciji si drzavljanin?

Citat:
Hecky,
Mislim da nisi u pravu, eto i ta UK strancima daje za pravo da placaju porez samo na ono sto su stekli na teritoriji UK.

Kao i vecina drugih zemalja osim Amerike.

Citat:
Ako si ti covek koji zaradjuje puno - ti si vec platio porez na prihod na novac zaradjen na teritoriji tvoje drzave. Onda si ti taj zaradjeni i oporezovani novac premestio u, recimo, Svajcarsku i odatle ga plasiras na medjunarodnom trzistu uz pomoc investicija/vrednosnih papira.

Izvini, na osnovu cega tvoja maticna drzava zasluzuje da prikupi porez na taj profit?

Maltene uvek mozes da dobijes tax credit za taj porez sto si platio u inostranstvu (kod Amerike samo ako drzave imaju sporazume) ali visak treba da platis drzavi u kojoj zivis na osnovu toga sto te je stitila njena vojska, policija i sto si koristio njenu infrastrukturu da bi vodio poslove, sto si koristio nje ne puteve da bi otisao do zenske, sto si koristio njene reke u koje si izbacivao fekalije i slicno. U vecini zemalja ako si manje od 6 meseci u nekoj drzavi onda ne moras kod njik da placas porez (ovo je 100% sigurno za Srbiju i Novi Zeland) i ako recimo putujes izmedju 3-4 zemlje tako da budes manje od 6 meseci u svakoj onda ne moras nikome da platis porez.

Citat:
Klasican primer kako se problem ne resava, vec se baca pod tepih - a kako je svima jasno da EU ne moze kontrolisati drzave koje nisu u EU, recimo Svajcarsku - ostaje samo da se zapitaju da li je to pravi nacin.

Ok, kako bi se ti borio protiv toga. Evo kako su na Novom Zelandu utajivali porez potpuno legalno. Na Hong Kongu se recimo ne placa porez na foreign income i onda ovde na NZ kada mojom firmi treba da plati druga firma za neki software ja onda kazem da plate mojoj drugoj firmi u Hong Kongu. Onda ta firma u Hong Kongu zatrazi od moje firme da ja za njih napravim taj software i plate mi taman toliko da moja firma na NZ bude na nuli i vecina para ostane u Hong Kongu a na to ne platim nikakav porez. Zato su od skoro uveli kao sto Amerika ima odavno da kada neka inostrana firma naplacuje usluge nekome sa Novog Zelanda da moraju da plate porez 33% osim ako drzave imaju neki sporazum da se to ne placa. Kako bi ti na drugi nacin resio izbegavanje placanja takse?
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Porez na prihod - wait and see or do something?02.03.2008. u 16:00 - pre 196 meseci
Citat:
Srki
Zasto mislis da je pljacka, pa taj porez je dosta manji nego u mnogim drugim zemljama. Recimo na NZ je witholding tax 39%.


Citat:

Otkud ti to da salju pare drzavi ciji si drzavljanin?


Srki, mislim da nisi up-to-date sa relativno novim desavanjima - naime, EU je uspela da natera nekoliko drugih zemalja - dakle, ne clanica EU da automatski odbijaju 15% od profita EU drzavljana ako oni imaju racune u tim drzavama.

Svajcarska je potpisnica EU Witholding Tax sporazuma, i svajcarska banka ce ti ponuditi 2 opcije ako si EU drzavljanin u vezi toga:

1. Da pokazes da si prijavio profit sa tog racuna tvojoj EU drzavi
2. Da ti oni skinu 15% od profita i anonimno to posalju tvojoj drzavi na gomili sa porezima prikupljenih sa ostalih racuna

Dakle, Svajcarci ce ti uzeti 15% i platiti to tvojoj drzavi!

http://en.wikipedia.org/wiki/European_Union_withholding_tax

Citat:
Finally an agreement was struck with the objecting countries. The objecting countries achieved agreement from the EC that no further attempt would be made to commence negotiations regarding bank secrecy rules for at least 7 years, in return for which individual account holders could, if they so wished, voluntarily elect to waive bank secrecy and authorise disclosure. Those individuals who did not make any election would see a withholding tax deducted from their bank and bond interest. To avoid the withholding tax, certain types of individuals could also prove that they were exempt from taxation in their country of residence. Exempt individuals include certain diplomats and others with a special tax status in their country of residence.


--

Dakle, to nije isto kao kada ti placas porez na kamatu stecenu od kapitala koji je ulozen u tvojoj zemlji - sto je svakako daleko vise OK jer ima nekog smisla posto je banka na teritoriji drzave koja ubira porez.

A izbegavanje poreza bih resavao smanjivanjem stope poreza kako bi drzava postala atraktivnija.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Thetaworld
General Partner
RCD usluge

Član broj: 2317
Poruke: 520

Sajt: www.rcdusluge.com


+60 Profil

icon Re: Porez na prihod - wait and see or do something?02.03.2008. u 17:30 - pre 196 meseci
@Dimković:

EU zadržavanje poreza vrijedi u tim zemljama kako si napisao, samo pošto imam račune u tim zemljama i živim u EU, a posao mi je u radu sa bankama, znam i kako ta procedura tačno ide: Andora, San Marino nisu na listi jer nisu u EU. Dalje, EU withholding direktiva vrijedi samo za fizička lica sa rezidencijom unutar EU. Zemlje koje nemaju razmjenu informacija, znači sve zemlje osim Švicarske, Austrije, Belgije, Luksemburga, Lihtenštajna i Gibraltara, automatski oporezuju recimo kamate na računu nekog EU rezidenta i te kamate automatski šalju zemlji rezidenta. Zemlje koje nemaju razmjenu informacija i prema tome u kojima je bankarska tajna i za fizička lica rezidente EU potpuna, daju priliku klijentu ili da razmjene informacije sa zemljom tog klijenta ili da automatski plate određeni procenat, ali ANONIMNO, zemlji rezidencije klijenta. Tako dolazi uprkos anonimnosti do oporezivanja kamata na računu. U tim zemljama sa bankarskom tajnom fizička lica znači ostaju i dalje anonimna i njihovi računi su tajni i sigurni, osim ako sami odluče da se informacije šalju njihovoj zemlji.

To naravno sve nikako ne vrijedi za nerezidente EU, prema tome nerezidenti EU imaju bankarsku tajnu u mnogo više zemalja EU.

Isto tako, to ne vrijedi nikako za pravna lica, prema tome ko ima fondaciju, offshore preduzeće ili bilo koje preduzeće ili trast u zemljama sa bankarskom tajnom, čak i ako dolazi do informacija o oporezivanju fizičkih lica, ne dolazi do razmjene informacija o bankovnim računima preduzeća. Pošto je to ionako preporučljiv način, prema tome bankarska tajna je u Lihtenštajnu, Švicarskoj, Austriji, Andori, San Marinu, Belgiji, Luksemburgu, Gibraltaru, Ostrvu čovjeka, Jersey, Guernsey, Latviji, Estoniji i svim drugim zemljama još uvijek potpuna.

Singapur i Hong Kong neće ni biti potpisnici EU sporazuma jer nisu u EU ekonomskoj zoni. Švicarska i Lihtenštajn su potpisnici jer su u ekonomskoj zoni iako nisu članice EU.

Ako smatraš da je EU withholding tax pljačka, onda smatraš i da je oporezivanje pljačka, znači jedan bravo za tebe. Inače, zadržavanje poreza se razlikuje od zemlje do zemlje jer nije isti procenat poreza na kamate u svim zemljama.

Louis
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.xdsl.xnet.co.nz.



+3 Profil

icon Re: Porez na prihod - wait and see or do something?02.03.2008. u 20:04 - pre 196 meseci
.

[Ovu poruku je menjao srki dana 03.03.2008. u 11:41 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Freespirit

Član broj: 5666
Poruke: 107
*.rcub.bg.ac.yu.



Profil

icon Re: Porez na prihod - wait and see or do something?03.03.2008. u 09:02 - pre 196 meseci
Kakva je situacija sa bankarskom tajnom i Madjarskom? Molim vas neka neko napise proceduru ako neki EU rezident stavi novac u HU i ako stavi neki covek iz Srbije? Da li Madjarska razmenjuje informacije sa Srbijom? Pretpostavljam da ne, sem kada su neki veliki iznosi u pitanju kao kada je pre par godina bio slucaj kada su ona dvojica visokih funkcionera dobijali velike pare od offshore kompanije u Madjarskoj a posle im te pare slate u Srbiju.

Sto se tice, EU witholding taxes, onda ispada da je u tom slucaju bolje da nisi EU rezident.
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.xdsl.xnet.co.nz.



+3 Profil

icon Re: Porez na prihod - wait and see or do something?03.03.2008. u 10:37 - pre 196 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:Dakle, to nije isto kao kada ti placas porez na kamatu stecenu od kapitala koji je ulozen u tvojoj zemlji - sto je svakako daleko vise OK jer ima nekog smisla posto je banka na teritoriji drzave koja ubira porez.


Znaci ako ti samo ulazes po inostranstvu a zivis u Nemackoj i koristis nemacku infrastrukturu, puteve, bacas djubre kod njih onda ne treba da placas porez zato sto ne zaradjujes kod njih? Ne mislim da je to ok i zato u vecini zemalja mozes da se odjavis da si resident for tax purposes ako ne zivis tu vise od 6 meseci sto mislim da je ipak pravednije.

Citat:
A izbegavanje poreza bih resavao smanjivanjem stope poreza kako bi drzava postala atraktivnija.

To ne bi upalilo iz dva razloga.
1) Na Kajmanskim ostrvima ili u Hongkongu ti je porez nula pa koliko god da smanjis porez opet ce ljudi tamo otvarati kompanije.
2) Ako previse smanjis porez onda ce US da te skine sa liste povlascenih zemalja pa kag god neko iz Amerike kupuje uslugu od tebe onda ces morati njima da uplacujes porez.

A inace ne znam sto mislis da je pljacka kada je tebi svejedno ako stavis novac u Francusku da li ce da te oporezuju Francuzi ili Nemci, zar ne?
 
Odgovor na temu

hecky
Milan Topalov
Göttingen

Član broj: 10602
Poruke: 885
*.henleymediagroup.com.



+5 Profil

icon Re: Porez na prihod - wait and see or do something?04.03.2008. u 10:19 - pre 196 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Dakle, to nije isto kao kada ti placas porez na kamatu stecenu od kapitala koji je ulozen u tvojoj zemlji - sto je svakako daleko vise OK jer ima nekog smisla posto je banka na teritoriji drzave koja ubira porez.

A izbegavanje poreza bih resavao smanjivanjem stope poreza kako bi drzava postala atraktivnija.

Smanjenjem poreza na imovinu se ne povecava konkurentnost ekonomije jedne drzave (sem u izuzecima, kao sto je Monako, koji na tome [nepostojanju poreza] zasniva svoju ekonomiju).

USA stiti interese svojih gradjana i izvan svoje teritorije, pa tako ima prava da ubira porez od njihove imovine van svojih granica.

Kome se ne svidja, uvek se moze odreci USA pasosa, i prihvatiti recimo Vanuatu drzavljanstvo, ali nekako vecina US bogatuna nema nameru da uradi... pitam se zasto ...
 
Odgovor na temu

Freespirit

Član broj: 5666
Poruke: 107
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Porez na prihod - wait and see or do something?05.03.2008. u 14:20 - pre 196 meseci
Kako poreska sluzba u Srbiji uopste nadje neko fizicko lice da nije platilo porez? Mislim, znam kako, proveri, ali me zanima da od mnogobrojnih doznaka koje dnevno stizu u Srbiju da li postoji neki kriterijum kako se vrsi provera? Da li se to vrsi slucajnom metodom? Ima jako puno doznaka a vrlo ogranicen broj ljudi koji rade u poreskoj sluzbi i oni ne mogu svakog da prate i proveravaju.

Koje cifre bi bile sumnjive? Sigurno neko nece proveravati nekog ko je dobio 300 evra dok 30 000 verovatno da. To me zanima, koliko novca preko wire transfera se moze primati a da nikom ne upadate u oci? Koliko se placa porez, u poreskoj sluzbi neko kaze ne moras da placas do 1.4 miliona dinara, neko kaze 20% za sve, a za nesto 10%...

Da li se razlikuje porez za honorar (valjda je to sifra 810) i konsalting ili se za obe stavke placa isti porez? Da li se placa neki porez na doznake koje se oznace kao poklon? Da li firma moze da posalje novac fizickom licu i da se to vodi kao poklon i da se neoporezuje? Da li se na inostrane penzije mora placati porez?

Ima dosta pitanja, nadam se da neko na forumu zna odgovore. Hvala unapred.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Porez na prihod - wait and see or do something?06.03.2008. u 13:15 - pre 196 meseci
Citat:
Srki
Znaci ako ti samo ulazes po inostranstvu a zivis u Nemackoj i koristis nemacku infrastrukturu, puteve, bacas djubre kod njih onda ne treba da placas porez zato sto ne zaradjujes kod njih? Ne mislim da je to ok i zato u vecini zemalja mozes da se odjavis da si resident for tax purposes ako ne zivis tu vise od 6 meseci sto mislim da je ipak pravednije.


Ne slazem se bas sa tom slikom, naime kupovinom proizvoda u Nemackoj (PDV = 19%), placanjem benzina u Nemackoj (PDV 19% i jos preko 50% akciza drzavi od kojih dobar deo ide bas na finansiranje puteva), placanjem i te kako komercijalnog servisa za nosenje djubreta i odrzavanje moje zgrade (170 EUR mesecno) ja i te kako finansiram gore pomenute servise.

Ne smatram da je oporezivanje necega stvorenog/umnozenog/uvecanog van teritorije Nemacke relevantno za servise koji se koriste na teritoriji Nemacke, pa ne mislim da je OK oporezivati takve prihode.

Sto se USA tice - sto Hecky kaze, tacno je, ali ne zaboravite da USA sa vecinom (normalnih) zemalja ima specijalne ugovore pa su drzavljani USA oslobodjeni od duplog oporezivanja.

Medjutim, ovaj EU harac je takav da ako zelis da zadrzis tajnost svog racuna, nemas druge nego da budes duplo oporezovan jer ce Svajcarska, na primer, da ti uzme 15% i posalje Nemackoj i pored lokalnih poreza...

Citat:

A inace ne znam sto mislis da je pljacka kada je tebi svejedno ako stavis novac u Francusku da li ce da te oporezuju Francuzi ili Nemci, zar ne?


U tom slucaju mi je sve jedno (cak imam prava da biram koji poreski tretman zelim) - medjutim u slucaju nekih ne-EU zemalja kao sto je Svajcarska sa tim EU Tax Witholding zakonom gubis neke bitne stvari - tajnost racuna kao sto rekoh, osim ako ne zelis lokalni tax witholding i pomiris se sa 15% oduzimanja na licu mesta - sto opet ne mora da bude fer, jer mozda u svojoj zemlji imas druge gubitke koje mozes offsetovati od svojih prijavljenih dobitaka...

Citat:
Hecky
Smanjenjem poreza na imovinu se ne povecava konkurentnost ekonomije jedne drzave (sem u izuzecima, kao sto je Monako, koji na tome [nepostojanju poreza] zasniva svoju ekonomiju).


Pa sad, to jednostavno nije tacno. Smanjivanje poreza na imovinu je jedan od klasicnih instrumenata makroekonomske politike, pored kontrole bazne interesne stope. Da nije tako, ne bi neke ekonomski desno orijentisane vlade radile "tax cuts" kako bi povecale investicije bogatih i poboljsale situaciju na trzistu rada :)

A za g-dina Thetaworld-a, jedan lep link:

http://news.bbc.co.uk/2/hi/business/7279118.stm

Citat:

Is time running out for tax havens?


Izgleda Tax Havens unutar Evrope imaju sve vise i vise problema... Doduse, cenim da ce Singapur i dalje biti to sto jeste :)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.xdsl.xnet.co.nz.



+3 Profil

icon Re: Porez na prihod - wait and see or do something?06.03.2008. u 14:01 - pre 196 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:Ne slazem se bas sa tom slikom, naime kupovinom proizvoda u Nemackoj (PDV = 19%), placanjem benzina u Nemackoj (PDV 19% i jos preko 50% akciza drzavi od kojih dobar deo ide bas na finansiranje puteva), placanjem i te kako komercijalnog servisa za nosenje djubreta i odrzavanje moje zgrade (170 EUR mesecno) ja i te kako finansiram gore pomenute servise.

Taj porez placa drzavi onaj ko pruza usluge a i taj porez sigurno nije dovoljan da pokrije sve javne usluge, zdravstvo, vodovod, gradsku cistocu i ostalo... Da nije tako onda bi svi registrovali kompanije u barem dve drzave tako da niko ko radi za kompaniju ne mora da plati porez. Znaci lepo Nero otvori kompaniju u Francuskoj i tamo ti na racun uplacuje pare i tebi Nemacka ne treba nista da skine jer su pare zaradjene u inostranstvu od strane firme. Ne moze to tako da funkcionise i ne znam sto bi EU witholding tax bio pljacka a witholding od US i gomile drugih drzava nije? Skoro ceo svet ima witholding tax inace bi svi izbegavali porez. Porez od GST-a nije dovoljan da pokrije sve javne usluge i normalno je da ako zivis u zemlji a zaradjujes pare (pa i u inostranstvu) je da te pare ne mogu same sebe da zaradjuju i da se trose vec ipak koristis nemacku policiju koja te cuva od kriminalaca, nemacku ulicnu rastvetlu i slicno. Ako si 6 meseci godisnje van Nemacke onda je ok da ne placas njima porez ali malo je glupo ocekivati da ne treba nikom da platis porez na pare koje zaradis jer onda bi svi nasli nacin da izbegavaju porez.

Citat:
Ne smatram da je oporezivanje necega stvorenog/umnozenog/uvecanog van teritorije Nemacke relevantno za servise koji se koriste na teritoriji Nemacke, pa ne mislim da je OK oporezivati takve prihode.

Naravno da jeste relevantno inace ne znam sto bi ziveo tu. Policija, vojska, zdravstvo i gomila ostalih stvari koristi direktno tebi ako zivis u Nemackoj dok ako zivis u drugoj drzavi onda te ne cuva nemacka policija i ne cuva te nemacka vojska od napada druge drzave pa ni ne treba nista da im placas. Ne znam sta je tu nelogicno. Sve javne usluge nema sanse da se pokriju samo od GST-a. Ako tamo odes u javni wc, neko ipak mora da napravi infrastrukturu za kanalizaciju i ti ipak zagadjujes nemacku okolinu.

Citat:
U tom slucaju mi je sve jedno (cak imam prava da biram koji poreski tretman zelim) - medjutim u slucaju nekih ne-EU zemalja kao sto je Svajcarska sa tim EU Tax Witholding zakonom gubis neke bitne stvari - tajnost racuna

A sta ce ti tajnost racuna? Podaci u svakom slucaju nisu javni i postoji zastita privatnosti ali ne znam sto bi ti smetalo da vlasti znaju o tvom racunu osim ako ne planiras da ukidas porez?

[Ovu poruku je menjao srki dana 06.03.2008. u 15:17 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Porez na prihod - wait and see or do something?06.03.2008. u 14:12 - pre 196 meseci
Meni licno ta tajnost ne treba, ali mnogima treba - to je njihovo pravo po zakonima Svajcarske gde se taj racun nalazi - mislim da se polazi od pogresne premise da to pravo moze da sluzi samo za "utaju poreza" pa da mi smeta da maticna drzava ima pojma o tom racunu.

Jednostavno, imas pravo na privatnost u toj zemlji - nema potrebe odavati vise nego sto je potrebno, a u slucaju naplate poreza uopste nije potrebno da drzava ima pojma o racunima napolju.

Citat:

Ako si 6 meseci godisnje van Nemacke onda je ok da ne placas njima porez ali malo je glupo ocekivati da ne treba nikom da platis porez na pare koje zaradis jer onda bi svi nasli nacin da izbegavaju porez.


Pa to opet nije tacno - prvo, takav nacin "izbagavanja poreza" je moguc iskljucivo ako imas visak novca - ogromna vecina ljudi ipak zivi od plate. Drugo, samo je mali broj zemalja koje imaju 0% poreza na kapitalnu dobit - vecina drugih i te kako ima lokalni porez.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.xdsl.xnet.co.nz.



+3 Profil

icon Re: Porez na prihod - wait and see or do something?06.03.2008. u 14:17 - pre 196 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:Pa to opet nije tacno - prvo, takav nacin "izbagavanja poreza" je moguc iskljucivo ako imas visak novca - ogromna vecina ljudi ipak zivi od plate.

To je tako zato sto je takav zakon. Da je zakon drugaciji kako ti predlazes onda bi ti Nero uplacivao platu na racun u Francuskoj a ti bi radio za francusku kompaniju kojoj je Nero holding kompanija. Ne vidim razlog zasto bi iko onda primao platu od kompanije u Nemackoj umesto da otvori kompaniju u inostransvu i tamo da mu uplacuju za usluge. Kad god neko treba da ti plati za neku uslugu ti mu onda kazes da ti uplati na racun u Svajcarskoj. Tako nesto ne bi moglo da se spreci ako bi ti zakon dozvoljavao.

Mada iako bi to nekako uspeli da sprece (ne vidim kako) opet mislim da je red da placas ljude koji te cuvaju dok ti zaradjujes pare u inostranstvu. Policija, vojska, i gomila drugih drzavnih radnika sigurno nisu besplatni i ne mogu da se pokriju samo od tvoje kupovine.

Problem ne mozes da resis ukidanjem te takse od 15% koja ionako nije velika (ovde je 39%) jer bi izgubio povlastice kod gomile drugih drzava da ne bi ljudi prebacivali njihove pare kod tebe. Da li imas neki drugi predlog? Recimo Kipar je morao da poveca poreze i pre nego sto je usao u EU samo zbog toga da bi imao povlastice sa EU prilikom razmena robe i usluga. Ako bi EU smanjila poreze kao sto je nekad Kipar imao onda bi ona izgubila povlastice od USA pa bi morao da placas dodatnu taksu za svaki Nero proizvod koji tamo prodas sto ti se sigurno ne bi svidelo.

[Ovu poruku je menjao srki dana 06.03.2008. u 15:31 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Porez na prihod - wait and see or do something?06.03.2008. u 14:27 - pre 196 meseci
Citat:
Srki
Naravno ali da je zakon drugaciji kako ti predlazes onda bi ti Nero uplacivao platu na racun u Francuskoj a ti bi radio za francusku kompaniju kojoj je Nero holding kompanija. Ne vidim razlog zasto bi iko onda primao platu od kompanije u Nemackoj umesto da otvori kompaniju u inostransvu i tamo da mu uplacuju za usluge.


To je vec moguce u nekoj meri i danas - ako si drzavljanin Francuske postoji nacin da placas FR porez i da radis u Nemackoj. Mnogi to rade.

Sa druge strane takve stvari u vecoj meri sprecava zakon o radu koji je i te kako striktan po pitanju sta se smatra stalno zaposlenim. Ne mozes imati 100 ljudi u tvojoj firmi koji rade full-time i da ih drzis kao 'strane konsultante' :)

Citat:

Problem ne mozes da resis ukidanjem te takse od 15% koja ionako nije velika (ovde je 39%) jer bi izgubio povlastice kod gomile drugih drzava da ne bi ljudi prebacivali njihove pare kod tebe.


Srki, to je taksa na kapitalnu dobit od bankarske kamate - to samo po sebi nema veze sa onim gore, gde je u pitanju ugovor o servisu.

Citat:

Recimo Kipar je morao da poveca poreze i pre nego sto je usao u EU samo zbog toga da bi imao povlastice sa EU prilikom razmena robe i usluga. Ako bi EU smanjila poreze kao sto je nekad Kipar imao onda bi ona izgubila povlastice od USA pa bi morao da placas dodatnu taksu za svaki Nero proizvod koji tamo prodas sto ti se sigurno ne bi svidelo.


To jeste tacno, ali pitanje je dokle to moze da ide - bojim se da drzave tj. vlasti uvek biraju varijantu koja je bolja za drzavnu kasu, a to je uskladjivanje "na gore" - opet, sa druge strane, nisam primetio da nesto 'fali Hong Kongu ili Singapuru sa njihovim niskim taksama.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.xdsl.xnet.co.nz.



+3 Profil

icon Re: Porez na prihod - wait and see or do something?06.03.2008. u 14:33 - pre 196 meseci
Singapur vec 13 godina povecava takse mada mnoge stvari ne vaze za Singapur kao sto bi vazilo za evropske drzave jer je Singapur jednostavno regionalni centar za promet roba i usluga i bili su jedna od retkih kapitalistickih zemalja u regionu dok u Evropi je taj promet raspodeljen i ne ide sve preko jednog grada. U Hongkongu isto razmisljaju o povecavanju poreza zbog pritiska drugih drzava. Kipar je povecao takse a Kajmanska ostrva su pristala na neke kompromise da ne bi izgubili pare.

[Ovu poruku je menjao srki dana 06.03.2008. u 16:09 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Porez na prihod - wait and see or do something?06.03.2008. u 14:44 - pre 196 meseci
Srki,

Samo se nadam da pricamo o istim stvarima... Posto je tema o "porezu na prihod" a ovo se tice poreza na kapitalne dobitke (capital gains)

Ni Singapur ni Hong Kong nemaju capital gains tax - da se razumemo, ja sam potpuno za to da se porez na prihod i porez na dodatnu vrednost regulise poreskim sporazumima izmedju drzava tako da on mora biti placen jer je ipak u pitanju realizovan posao/usluga...

Medjutim u slucaju poreza na kapitalnu dobit tipa akcije, stednja i sl... sam i te kako protiv ovakvih mera kao sto je "EU Savings Tax" direktiva jer mislim da se radi o bezobzirnom duplom oporezivanju vec oporezovanog novca... Btw, broj drzava koje nemaju porez na kapitalnu dobit, ili je taj porez mali i nije bas tako mali...

http://en.wikipedia.org/wiki/Capital_gain_tax

Neke od njih: Belgija, Nemacka (do kraja ove godine), Hong Kong, Malezija, Meksiko, Holandija, ogranicen u Norveskoj, Singapur, Svajcarska, ....

Eto, ispada da su drzavljani Belgije i Holandije vise privlegovani od drzavljana Nemacke od sledece godine, pa se njihove stednje ne oporezuju dodatno... To je prilicna nepravda koja izaziva distorzije i samo cini da bogati ljudi odlaze iz zemalja gde mogu inace ciniti mnogo vise dobrog.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.xdsl.xnet.co.nz.



+3 Profil

icon Re: Porez na prihod - wait and see or do something?06.03.2008. u 15:03 - pre 196 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Medjutim u slucaju poreza na kapitalnu dobit tipa akcije, stednja i sl... sam i te kako protiv ovakvih mera kao sto je "EU Savings Tax" direktiva jer mislim da se radi o bezobzirnom duplom oporezivanju vec oporezovanog novca...

Nema duplog oporezivanja:
With regard to double taxation, the Directive provides that the Member State where the beneficiary owner is resident, and therefore where he normally pays his tax dues, should ensure that tax is not paid more than once when applying the withholding tax rates.

A i siguran sam da sve te drzave imaju zakone gde bi mogao da klejmujes tax credit za porez koji si platio u inostranstvu.

Citat:
Meni licno ta tajnost ne treba, ali mnogima treba - to je njihovo pravo po zakonima Svajcarske gde se taj racun nalazi - mislim da se polazi od pogresne premise da to pravo moze da sluzi samo za "utaju poreza" pa da mi smeta da maticna drzava ima pojma o tom racunu.

Pa ok, u Svajcarskoj mozes da imas racun za koji niko ne zna:
Accordingly, in order to guarantee privacy and bank secrecy for EU residents who have accounts within certain territories such as Switzerland, a withholding tax of 15% is being levied on the interest earned by those EU residents. This withholding tax, which applies only to certain interest, such as bank deposit interest and bond interest, is passed on anonymously to the EU countries concerned

Citat:
Eto, ispada da su drzavljani Belgije i Holandije vise privlegovani od drzavljana Nemacke od sledece godine, pa se njihove stednje ne oporezuju dodatno...

Pa ni ti se nebi oporezivao dodatno jer kao sto gore pise nema duplog oporezivanja a i ako ima onda trazis taj porez nazad.

Citat:
To je prilicna nepravda koja izaziva distorzije i samo cini da bogati ljudi odlaze iz zemalja gde mogu inace ciniti mnogo vise dobrog.
Ako odes iz Amerike ti i dalje placas njima porez. Takav zakon mogu i ostali da uvedu iako mislim da nije fer jer ako si u drugoj drzavi onda te ne cuva ista vojska i policija i ne koristis njihovu gradsku cistocu, zdravstvo i slicno. Ako si u Nemackoj onda je fer da finansiras te usluge.

Stednja nija kapitalna dobit i ja sam za to da na kapitalnu dobit porez bude 0%. Ovde je porez na kapitalnu dobit 0% ali interest nije kapitalna dobit i na to se zadrzava witholding tax.

[Ovu poruku je menjao srki dana 06.03.2008. u 16:16 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Freespirit

Član broj: 5666
Poruke: 107
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Porez na prihod - wait and see or do something?07.03.2008. u 00:29 - pre 196 meseci
Da li bi neko mogao da mi odgovori na moju prethodnu poruku? Takodje, pitanje pre svega za Thetaworld - Da li okolne zemlje npr. Madjarska, Rumunija, Hrvatska prijavljuju nasoj poreskoj upravi kada drzavljanin Srbije primi uplatu u tim zemljama? Cuo sam da npr. Rumunija ima takvu saradnju sa Srbijom.

Ja bih hteo da placam porez ali bih zeleo da dobijem tacne informacije koliko treba da platim porez npr. na prihod od 1000 evra, kako se to odredi, koji je normirani odbitak, poreska stopa i slicno..Znam da je oko 20% za fizicka lica koja nemaju agenciju ali znam i da se ne oporezuje po toj stopi ceo iznos nego umanjeni iznos.

Koliko su kazne ako se ne plati porez ili ne prijavi pravi iznos i da li postoji neki sablon kako se kaznjava npr. procentualno od neplacene svote/nenaplacenog poreza? Meni nije jasno znam da se u drugim zemljama za neke svote moze ici u zatvor ako se ne plati porez ali kod nas kako znam retko ko (pa i oni koji utaje par stotina hiljada ili miliona evra odu u zatvor) nego u najboljem slucaju plate kaznu.
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: Porez na prihod - wait and see or do something?07.03.2008. u 09:15 - pre 196 meseci
Dimkoviću, je l ja to dobro čitam - Nemačka uvodi i church tax uz taj capital gains tax???
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
193.47.77.*



+7173 Profil

icon Re: Porez na prihod - wait and see or do something?07.03.2008. u 09:28 - pre 196 meseci
Da,

Ako si clan neke crkve (od onih koje su u talu sa drzavom oko poreza), Church Tax ce se dodavati i na taj novi Capital Gains tax (plus jebeni porez za pomoc mrsomudiji iz istocne Nemacke koji je trebao biti ukinut jos pre 10 godina ali im je izgleda previse slatka ta lova koju uzimaju od radnog naroda) - inace u Nemackoj taj Church Tax se odbija od plate svakog ko se izjasnio da je clan neke od nekoliko religija koje imaju taj deal sa drzavom oko oporezivnanja.

Doduse, jako veliki broj ljudi nije clan ni jedne konfesije a dobar razlog za to je taj Church Tax, pa njih to ne dotice (myself included ;-)

Mada, sta znam - od te drzave uskoro mozes ocekivati i porez na ateiste, nasao bi se neki dobar razlog za to :)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

[es] :: E-Poslovanje :: Porez na prihod - wait and see or do something?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 47546 | Odgovora: 125 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.