Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Bebama prija masaža

[es] :: Nauka :: Bebama prija masaža

[ Pregleda: 5021 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nile
Staniša Krsmanović
Beograd

Član broj: 3352
Poruke: 188
217.26.67.*

Sajt: www.znanje.rs


Profil

icon Bebama prija masaža10.08.2003. u 13:29 - pre 251 meseci
Masaža, odnosno maženje bebe

veoma je blagotvorna i bitna za njen razvoj, fizički i psihički,

izmedju ostalog i zato što je čulo dodira jedno od prvih čula koje

se razvija kod fetusa i preko koga stiče prva saznanja o okolini.

http://www.znanje.co.yu/index1...a=medicina&tekst=bebe.html

Najbolja roba za prodaju je ZNANJE. Što ga više prodaješ više ga imaš.
 
Odgovor na temu

iNCUBUs
Miloš Todorović
Beograd

Član broj: 138
Poruke: 764
*.vdial.verat.net

Jabber: incubus@elitesecurity.org


Profil

icon Re: Bebama prija masaža25.08.2003. u 09:35 - pre 251 meseci
Da, to je opšte poznata stvar. Bitno je reći i da bebe koje bivaju dosta mažene, tj one koje dobijaju puno dodira, prvenstveno od majki, brže napreduju u odnosu na ostale bebe.
Jusqu'ici, tout va bien...
 
Odgovor na temu

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.mediaworks.co.yu

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Re: Bebama prija masaža ... i društvo15.01.2004. u 12:42 - pre 246 meseci
Obično se misli da deca počinju da uspostavljaju prijateljstvo sa drugom decom oko treće godine. "To je potpuno pogrešno", tvrdi prof. dr An-Mari Fonten, francuski dečji psiholog. Osećanje prijateljstva prema drugom detetu može da se javi već u osmom mesecu. Njena otkrića i savete roditeljima koji žele da im deca steknu prijatelje "od pelena" prenosimo iz francuskog časopisa namenjenog roditeljima.

- U toku prve godine života deca prvenstveno pokazuju inetresovanje za svoje roditelje i retko uspostavljaju kontakte sa svojim vršnjacima - objašnjava An-Mari Fonten, poznati stručnjak za dečiju psihologiju. - Ali, čim počnu da puze, a naročito kad počnu da hodaju, naglo raste verovatnoća da dođu u dodir sa drugom decom. Već sa osam meseci beba se drugačije odnosi prema predmetima nego prema živim bićima. Pre tog uzrasta, ona ne pravi veliku razliku između neke igračke i mališana iz komšiluka. U tom uzrastu beba već počinje da se smeši drugoj deci i pokušava da uspostavi komunikaciju sa njima.

U prilog njenim nalazima govori i iskustvo brojnih roditelja koji su od malih nogu negovali prijateljstvo svoje i dece prijatelja ili rođaka. Evo kako, po mišljenju profesorke Fonten roditelji mogu da se odneguju takva prijateljstva.
Podstičite kontakte

Dve bebe mogu da se sretnu zato što ih privlači isti predmet. Dete, recimo, ispruži ručicu da dohvati loptu, a onda podigne pogled i ugleda lice drugog deteta. Kakvo iznenađenje! Da biste podstakli ovu vrstu kontakata, postavite svoje dete pored deteta istog uzrasta, ali tako da mogu da se dodiruju, i okružite ih igračkama. Imajte na umu da će se mnogo lakše i duže igrati sa detetom koje "poznaje" od ranije.
Period igranja u pesku

Između 12 i 18 meseci deca počinju da izražavaju emocije i pokazuju svoje namere. Smeškaju se kad im damo igračku i negoduju ako im je uzmemo. Isto tako, dete će pružiti svoju lopaticu drugoj bebi ili će preteći zamahnuti njom. To je period igranja i svađanja u bazenu sa peskom. Roditelji su često očajni zbog sukoba između njihovog mališana i druge dece, ali bez razloga. Ti sukobi takođe pokazuju da je dete svesno tuđeg prisustva.

Veliki mali imitatori

Oko 18 meseci dete počinje da oponaša druge. Prvenstveno roditelje i sve druge ukućane, ali i sve druge osobe oko sebe, pa i svoje prve prijatelje. Radi isto što i njegov mali drugar, koristi iste predmete... Kad uspeju u ovoj igri, deca počinju da se smeju, što je izraz saučesništva. Istraživači veruju da se u tom imitiranju kriju prva prava prijateljska osećanja.

Da bi deca učvrstila to svoje prijateljstvo, ponudite im igračke iste veličine i boje (recimo, lopte). Tako ćete sprečiti svađe. Osim toga, budite prisutni, ali nemojte da se mešate bez preke potrebe. Dok se igraju, deca se osećaju sigurnije ako se njihov pogled povremeno sreće sa pogledom odrasle osobe koju poznaju.
Prve prave simpatije

Oko druge godine deca počinju da pokazuju simpatije i antipatije prema drugoj deci. Neke bebe su popularnije nego druge. Najčešće su to deca koja su živahna i vesela. Sukobi su ređi između dece koja se bolje poznaju, nego između mališana koji se prvi put vide. Ukoliko i dođe do sukoba, „stari poznanici“ će ga mnogo lakše i brže izgladiti.
Period prvih „saveza“

Baš su lukave te bebe! One tačno znaju kad treba da naprave neki ustupak da bi zadržale prijatelja. Osim toga, umeju i da izbegnu svađu, pošto mogu da predvide tuđu reakciju. Najzad, izgleda da u tom uzrastu deca poznaju i značenje pojma nepravda.

Drugar je izgubio svoju omiljenu igračku i sad neutešno plače? Vaš klinja će mu pomoći da je potraži i verovatno će ga usput i pomaziti ili mu dati pusu da ga uteši. To je vreme kad se sklapaju prvi „savezi“.

Da biste u ovom uzrastu podstakli svoje dete da komunicira sa vršnjacima, odaberite igre koje pomažu razvoj motorike. To je vožnja na toboganu, igre s loptom, vožnja tricikla. Te igre podstiču decu da komuniciraju, mnogo više nego slagalice i kockice.

CDC/GB
 
Odgovor na temu

noviKorisnik
Dejan Katašić
Novi Sad

Član broj: 13216
Poruke: 4533
*.bankmeridian.com

Sajt: www.novikorisnik.net


+5 Profil

icon Re: Bebama prija masaža ... i društvo15.01.2004. u 13:20 - pre 246 meseci
Citat:
Oko 18 meseci dete počinje da oponaša druge. Prvenstveno roditelje i sve druge ukućane, ali i sve druge osobe oko sebe, pa i svoje prve prijatelje. Radi isto što i njegov mali drugar, koristi iste predmete...
Ne znam baš za te cifre... Kad primetiš da sa 4 meseca stalno gleda u pravcu računara i usudiš se da je prineseš: lupa u tastaturu i gleda u monitor! Ne zna da sedi, ali nove tehnologije nisu problem...
 
Odgovor na temu

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.mediaworks.co.yu

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Re: Da li bolesti vode poreklo još iz majčine utrobe?03.02.2004. u 16:28 - pre 245 meseci
Na Univerzitetskoj klinici u Jeni stručnjaci proučavaju oblast akušerstva koja se trenutno veoma brzo razvija. Mnogi naučnici veruju da u majčinoj utrobi ne leži samo poreklo ljudskog života, već i mnogih hroničnih oboljenja, kao što su alergije, astma, dijabetes, visok krvni pritisak ili prekomerna težina. „Atmosfera“ u majčinoj utrobi verovatno utiče i na razvoj mozga pa samim tim i na inteligenciju. Naučnici se nadaju da će otkrivanje mehanizama koji stoje iza toga pomoći da se spreče bolesti širom sveta koje zdravstvo godišnje koštaju milijarde evra.

Prve dokaze o negativnim prenatalnim uticajima otkrio je britanski lekar Dejvid Barker, kada je osamdesetih godina sproveo istraživanje kojim su bile obuhvaćene istorije bolesti 16.000 odraslih osoba. Ispostavilo se da su mnogi od onih koji su prilikom rođenja bili lakši od 2,5 kilograma, kasnije umirali od infarkta i da je kod njih rizik da će oboleti od dijabetesa bio čak sedam puta veći. Druge studije su potvrdile sličan odnos i kada je u pitanju moždani udar ili prekomerna težina.

Slaba ishrana majki pre i posle Drugog svetskog rata sprečila je da se organi nerođene dece u potpunosti razviju, smatra Barker. Zbog toga je obilje hrane u posleratnom periodu za njih predstavljalo preveliko opterećenje. Bubrezi pothranjene novorođenčadi funkcionišu sa 30 odsto slabijom efikasnošću u odnosu na bubrege beba normalne težine. Zbog toga oni uvek rade na granici sopstvenih mogućnosti. To opterećenje se gomila tokom života i može da dovede do visokog krvnog pritiska.

Izgleda da se tako stečeni zdravstveni poremećaji čak i nasleđuju, što bi bilo u suprotnosti sa stanovištem klasične genetike. Pošto je analizirao posledice holandske zime 1944/45. godine, kada je vladala velika glad, Barker je otkrio da su žene koje su pothranjene došle na svet i same rađale takvu decu. Budući da se jajne ćelije formiraju još u ženskom fetusu, naučnici pretpostavljaju da i one trpe zbog slabe ishrane i da to prenose na sledeću generaciju.

„Fetus koji ne dobija dovoljnu količinu kiseonika, mora da ekonomiše svojim resursima“, objašnjava fiziolog Peter Natanijels sa američkog Univerziteta Kornel i tvrdi da fetusi koji pate od nedostatka kiseonika krv pumpaju pre svega u vitalne organe, dakle u mozak i srce.

Iako je vreme globalnog siromaštva u Evropi prošlo, mnoge još nerođene bebe suočene su sa istim problemom, uveren je Barker. U Sautemptonu (Velika Britanija) on je anketirao 12.000 žena, koje su bile u pogodnim godinama za rađanje. Da bi odgovarale aktuelnom idealu lepote, one su se nedovoljno hranile, a većina njih je zadržala te navike i u trudnoći. Lekari su takođe zabrinuti i zbog toga što su buduće majke sve starije i starije. „Starije trudnice imaju više problema sa krvnim sudovima. Zbog toga je smanjeno snabdevanje placente a samim tim i fetusa“, objašnjava akušer Karl Šnajder sa Tehničkog univerziteta u Minhenu.“ Posledica su često prevremeni porođaji i pothranjene bebe. Kod prvorotki starijih od 35 godina oni su tri do četiri puta češći nego kod mlađih žena.

Međutim, razvoj trudnoće ne utiče samo na kardiovaskularna oboljenja i prekomernu težinu već i na razvoj mozga. Stručnjaci sa Nacionalnog instituta za uticaj sredine na zdravlje (NIEHS) pretpostavljaju da se već u vreme trudnoće stvaraju predispozicije za Parkinsonovu bolest. Ovo degenerativno oboljenje mozga nastaje usled odumiranja nervnih ćelija koje reaguju na neurotransmiter dopamin. „Ljudi koji se rode sa manje ovih ćelija, kada zađu u godine gotovo da sebi više ne mogu da dozvole gubitak i podložniji su bolesti“, objašnjava Sindi Loler sa NIEHS.

Za razvoj mozga deteta je veoma bitan i sadržaj gvožđa u krvi. Studija Betsi Lozof sa Univerziteta u Mičigenu pokazala je da je kod male dece koja su patila od nedostatka gvožđa, provodljivost u nekim delovima centralnog nervnog sistema bila sporija. Sve do četvrte godine života nisu uspela da nadoknade taj nedostatak, iako su dobijala gvožđe. Prema podacima berlinske klinike „Šarite“, čak 40 odsto trudnica nema dovoljno gvožđa u krvi.

Kada je reč o alergijama, kao što je široko rasprostranjena polenska kijavica, naučnici su danas prilično sigurni da u tome izvesnu ulogu igraju i uticaji kojima je beba izložena u majčinoj utrobi. Ženke miševa koje pate od alergije prenose to oboljenje na svoje potomstvo, i to, kako se čini, bez uticaja gena. Već duže vreme se zna da majke alergičnih osoba češće pate od alergije nego njihovi očevi. Osim toga, rizik od alergije kod potomstva smanjuje se kada se trudnice probiotički hrane, dakle, kad konzumiraju proizvode koji sadrže žive kulture bakterija (na primer, jogurt).

I pored najbolje ishrane, buduće majke ne mogu uvek da spreče svoje alergijske reakcije, ali ono što svakako mogu da spreče jesu dramatične posledice pušenja. Danas čak 35 odsto žena puši tokom trudnoće. Zabrinjavajući je rast broja pušača među mladim ženama između 16 i 19 godina (45 odsto). Iako mnoge od njih ostave cigarete kada saznaju da je dete na putu, šteta se već dogodila, tvrdi Ridiger fon Kris, epidemiolog sa Univerziteta „Ludvig Maksimilijan“ u Minhenu. Njegovo istraživanje kojim je bilo obuhvaćeno 5.000 dece pokazalo je da su majke koje su pušile tokom prve trećine trudnoće dva puta češće rađale bolesno debelu decu u odnosu na druge. Ovaj stručnjak čak smatra da je pušenje suštinski razlog koji je doveo do naglog širenja gojaznosti. Švedski naučnici su ustanovili da kod dece čije su majke pušile u trudnoći postoji gotovo petostruko veći rizik da obole od dijabetesa nego kod druge dece.

„Verovali smo da su za mnoge naše osobine odgovorni isključivo geni, a pri tom smo potpuno zaboravili onih devet meseci u majčinoj utrobi“, kaže neurobiolog Gerald Hiter sa Univerziteta „Georg-August“ iz Getingena. Nekada se verovalo da život počinje rođenjem, a zapravo se samo menja okruženje. „Osim mozga i jetre, organizam je u trenutku rođenja praktično kompletno formiran“, kaže Barker.

U očima naučnika geni su izgubili, a prenatalni uticaji dobili na značaju. Zbog toga mnogi ambiciozni budući roditelji pokušavaju da utiču na svoju decu još pre nego što ona ugledaju svetlost dana: puštaju im muziku da bi podstakli njihovu inteligenciju; primenjujući kombinaciju svetlosnih signala i brojeva pokušavaju da ih upoznaju sa osnovnim računskim operacijama. „Sve su to gluposti“, tvrdi neurolog Matijas Švab sa Univerziteta u Jeni. „Budući da do bebe u utrobi dopiru samo duboki tonovi, melodije i govor su nerazumljivi.“ Hiter čak smatra da su takvi eksperimenti štetni: „Fetus 90 odsto vremena provodi u snu i u tome ne bi trebalo da mu smetamo“, kaže on.

CDC/MA
 
Odgovor na temu

goxyst
Goran Stanojevic
Sm. Palanka

Član broj: 37228
Poruke: 120
213.244.200.*



Profil

icon Re: Bebama prija masaža15.11.2006. u 21:39 - pre 212 meseci
Nisam bas pogodio temu, al vidim da mnogo znate, pa zanima kad beba vidi stvari oko sebe? Odnosno kad progleda.
Pozdrav
goxy
 
Odgovor na temu

EagleOne
Beograd

Član broj: 4897
Poruke: 239
213.244.208.*



+2 Profil

icon Re: Bebama prija masaža16.11.2006. u 11:31 - pre 212 meseci
Aleksandar Marković je vec pomenuo holandsku "gladnu zimu" 1944-45, istrazivanje sprovedeno nekih 25 godina posle gladne zime na deci rodjenoj u tom periodu pokazalo je da je ucestalost shizofrenije medju tom decom statisticki znacajno veca od ocekivane za taj uzrast. Ista populacija ima i nadprosecan IQ, a vec je poznata povezanast shizofrenije i koeficijenta inteligencije.
Izgleda da je pojava shizofrenije favorizovana nedostatkom nezasicenih masnih kiselina u ishrani majki i novorodjncadi. Molekuarni mehanizam dejstva nmk na razvice i ekspresiju gena jos uvek nije otkriven.
Na neki nacin se moze reci da smo svi predisponirani shizofrenicari :) ali da pravilnom dijetom sprecavamo razvijanje ovg sindroma.

Pored toga znamo da potomci tzv. brizne majke pacova, koja lize mladunce, pazi ih, cesto premesta i stiti, pokazuju vecu toleranciju na stres u toku zivota, dok potomci "nebriznih" majki, koje nisu previse zaintersovane za kontakt sa malduncima, imaju nizak prag za izazivanje stresnog odgovora, anksiozni su, manje uspesni. Razlika je u ekspresiji nekih glukokortikoidnih gena ciji su produkti sastavne karike dela endokrinog sistema.

Ovo su tipicni epigenetski uticaji na razvice organizma, mehanizam koji stoji iza nekih od ovih fenomena je genski imprinting...
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: Bebama prija masaža

[ Pregleda: 5021 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.